Twój Android jest zagrożony! Jak chronić swoje dane?

Malware na Androida

Jak podają eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z Check Point, w użyciu jest ponad 120 różnych kampanii malware, wykorzystujących różne warianty złośliwego oprogramowania. Celem hakerów i cyberoszustów jest zdobycie kontroli nad urządzeniem.

Niektóre warianty malware są w stanie zdalnie przejąć kontrolę nad urządzeniem, co z kolei daje oszustom i hakerom wiele opcji. Mając dostęp do jego funkcji – praktycznie wszystko. Mowa tu na przykład o przesyłaniu danych do logowania, autoryzowaniu płatności i akcji podejmowanych w niektórych aplikacjach (np. w bankowości online) i nie tylko.

Zagrożenie jest poważne, a na dodatek nie ma znaczenia, jakiej marki telefon posiadamy. Choć istotny jest inny czynnik.

Pora na zaktualizowanie telefonu

Celem ataków malware są bowiem te urządzenia, które posiadają przestarzałe wersje systemu operacyjnego Android. Oznacza to, że jeżeli wasz telefon nie otrzymuje już aktualizacji, to najpewniej jesteście w grupie ryzyka. To właśnie takie systemy, jak np. (albo i starsze) są najbardziej podatne na wspomniane ataki.

Jeżeli macie taką możliwość, to pora zaktualizować system operacyjny. Jak to zrobić? Cały poradnik znajdziecie tutaj.

Warto zmieniać telefon

Niektórzy z nas szczycą się tym, że ich telefon działa już od wielu lat, a . I jak najbardziej można im pogratulować dobrego obchodzenia się z urządzeniem, jednak w pewnym momencie trzeba po prostu powiedzieć stop – jeżeli nasz telefon nie otrzymuje już aktualizacji oprogramowania i łatek bezpieczeństwa.

W tym wypadku nie chodzi o zwykły konsumpcjonizm i chęć kupna czegoś nowego, tylko o nasze własne bezpieczeństwo. Jak wskazują eksperci, omawiane zagrożenie ze strony malware skierowane jest wobec . Przestarzały Android nie poradzi sobie z nowymi metodami hakerów, a w grze są przecież nasze dane osobiste, informacje dotyczące logowania się do bankowości elektronicznej i nie tylko.

Dla świętego spokoju warto zatem zaopatrzyć się w urządzenie, które odpowiednie łatki ma i będzie przez jakiś czas je jeszcze otrzymywać.

  • Co myślisz o Geekweeka?
  • Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

and#9989;

I zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage – polub i komentuj tam nasze artykuły!