Zabójstwo 16-letniego chłopca w Zamościu: Sąd nie potwierdza stawianych zarzutów

​Nastolatkowie zostali uznani za winnych zarzucanych im czynów. Jako głównego sprawcę tragedii, do której doszło 28 lutego ubiegłego roku, wskazywano Daniela G., który usłyszał zarzut zabójstwa. Szymon J. i Arkadiusz P. odpowiadali przed sądem za udział w pobiciu Eryka, natomiast Gabriela P. – za pomocnictwo.

Proces przed sądem

Podczas procesu zmieniono kwalifikację czynu jednego z nich. Zamość. Śmiertelne pobicie Eryka. Jeden z nastolatków nie odpowie za zabójstwo – Głównego sprawcę Daniela G. oskarżyliśmy między innymi o zabójstwo Eryka w zamiarze ewentualnym, ale sąd zmienił kwalifikację czynu – poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie, prokurator Rafał Kawalec.

Zdaniem sądu podejrzany popełnił dwa czyny. W przypadku drugiego z nich zmieniono kwalifikację i opis. – Sąd uznał, że Daniel G. dopuścił się spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu skutkującego śmiercią – wyjaśnił prokurator Rafał Kawalec.

Okręgowa w Zamościu wniosła o pisemne uzasadnienie wyroku i zapowiedziała, że ustosunkuje się do niego po zapoznaniu się z dokumentem. Natomiast pozostali podejrzani mają zostać umieszczeni w zakładzie poprawczym, ale wykonanie kary zostało zawieszone na dwa lata. To oznacza, że nieletni będą znajdować się przez ten czas pod nadzorem kuratora. Proces był niejawny, a wyrok jest nieprawomocny.

Opis wydarzeń

Śmierć w Zamościu. Nastolatkowie zaatakowali 16-letniego Eryka, gdy szedł na przystanek. Tragedia wydarzyła się 28 lutego 2023 roku przy ulicy Piłsudskiego w Zamościu (woj. lubelskie). 16-letni Eryk szedł na przystanek autobusowy, ale zanim tam dotarł, został zaatakowany przez grupę rówieśników. Świadkowie relacjonowali, że najpierw doszło do kłótni, podczas której padło wiele wyzwisk, a następnie rozpoczęła się bójka.

W pewnym momencie Eryk upadł na ziemię, co spowodowało wycofanie się nastolatków na kilka sekund. Po chwili 17-letni Daniel G. miał wrócić i z całej siły kopnąć chłopca w głowę. Śledczy ustalili, że to właśnie ten cios był śmiertelny dla Eryka.

Więcej na ten temat znajduje się w artykule: ” „.