Trzęsienie ziemi w obozie rządzącym. Poseł Kmita z ostrej krytyki wobec "zdrady". W sieci burza emocji.

Łukasz Kmita nie został marszałkiem województwa, mimo że był jedynym kandydatem z PiS, który posiadał większość. Postanowił odnieść się do tej sytuacji w mediach społecznościowych.

Reakcja Łukasza Kmity na głosowanie w Małopolsce

Łukasz Kmita skomentował głosowanie w Małopolsce: „Dziś spokojnie nie zasną, bo zdradzili ideały PiS. Wiele osób pyta mnie o komentarz do sytuacji w sejmiku województwa małopolskiego. Zacznę od tego, że najważniejsze jest to, abyśmy dalej rządzili jako PiS. Ale myślę także, że ci radni, którzy nie uszanowali woli klubu, ale także woli pana prezesa, dzisiaj spokojnie nie zasną, bo zdradzili ideały PiS. Szkoda, ale warto dać im szansę. Warto, aby się zreflektowali. PiS jest najważniejsze i PiS będzie rządzić w Małopolsce. Zrobimy wszystko, aby tak było” – powiedział Łukasz Kmita.

Polityk zapowiedział, że zamierza kontynuować drogę z PiS, którą wybrał 15 lat temu. „Gdy się jest w polityce, trzeba nastawić się na długi maraton. Czasem ktoś podłoży nogę i się potykamy. Ale najważniejsze jest, aby szybko powstać, aby iść naprzód. Do celu” – napisał Łukasz Kmita.

Poseł zwrócił się również do Jarosława Kaczyńskiego. „Panie prezesie – jestem gotów na kolejne wyzwania dla dobra naszej partii i Polski” – dodał.

Reakcje polityków na porażkę PiS w Małopolsce

Porażka PiS w Małopolsce spowodowała lawinę komentarzy w sieci. „Małopolska ciągle bez Marszałka. Sejmik małopolski nie chce walki politycznej i Łukasza Kmity jako sternika” – skomentował przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w sejmiku.

Nieco ostrzej sytuację skomentował radny KO. „Łukasz Kmita nie został marszałkiem Małopolski! Porażka kandydata przywiezionego w teczce z centrali PiS!” – napisał polityk.

„PiS w rozsypce! Łukasz Kmita po raz drugi przepadł w głosowaniu! Protegowany Kaczyńskiego po raz drugi bez większości! Haha! PiS słabo wam idzie” – stwierdził radny KO z Nowej Huty.

Pojawiły się również informacje dotyczące przyszłości PiS. „Poseł Łukasz Kmita nie został wybrany marszałkiem małopolski. Przeciw zagłosowało 19 radnych. PiS ma większość w 39-osobowym sejmiku. Może to oznaczać rozłam w PiS i wcześniejsze wybory w Małopolsce” – poinformował reporter Informacyjnej Agencji Radiowej.

Natomiast źródło poinformowało, że opozycja z KO i PSL zapowiada, że chce rozmawiać z „buntownikami” o nowej większości.