Tragiczna utrata dla Rosjan. 90 dużych dronów samobójczych spłonęło

Ukraińcy pochwalili się wspaniałymi efektami ataku na rosyjski obiekt wojskowy na Krymie. Armia Kremla składowała tam potężne drony kamikadze -136. W wyniku uderzenia, w okolicy Cape Fiolent, pod Sewastopolem, zniszczono co najmniej 90 tego typu maszyn. To bolesny cios dla rosyjskiej armii. Analitycy tłumaczą, że prawdopodobnie drony były tam składowane z myślą o atakach na Ukrainę. Kreml może przygotowywać się do nowej, wielkiej fali ataków, które mogą mieć na celu całkowite zniszczenie infrastruktury krytycznej, a następnie doprowadzenie do wybuchu chaosu i kryzysu humanitarnego.

Rosjanie stracili aż 90 dużych dronów kamikadze. Zniszczenie dużego takiego dronów pozwoli zniweczyć przerażające plany Kremla i zapewnić większe bezpieczeństwo mieszkańcom ukraińskich miast. Co ciekawe, to już druga taka spektakularna akcja. Kilka dni temu, proukraińscy partyzanci uderzyli w jeden z magazynów w Jejsku, gdzie przechowywano drony kamikadze Shahed-136, czyli rosyjskiej wersji irańskich dronów Shahed-136. Realizacja tego typu ataków nie jest prosta. Najpierw Ukraińcy przez ostatnie miesiące atakowali rosyjskie systemy obrony powietrznej, by je wyeliminować i wyłączyć ochronę składowisk dronów. Jak widzimy, w końcu się to udało.

Drony kamikadze są ogromnym zagrożeniem dla południowej Ukrainy. Mieszkańcy mieli zwykle za mało czasu na ewakuację. Teraz się to zmieni na lepsze.

Czym i co potrafi dron kamikadze Shahed?

Dron Shahed posiada nie tylko zaawansowane możliwości, ale i cechuje go imponująca specyfikacja techniczna, ponieważ może on osiągać znaczące odległości lotu, dzięki czemu może prowadzić obserwacje na rozległym terenie, ponadto, posiada zaawansowane sensory, które umożliwiają mu dokładne obserwacje z powietrza, co sprawdza się zarówno do celów wojskowych, jak i prywatnych. Shahed napędzany jest przez jeden silnik tłokowy Mado MD-550 o mocy 50 KM. Natomiast jego masa wynosi 200 kg. Może osiągnąć pułap 4000 m i prędkość przelotową 185 km/h.

Jedną z najbardziej fascynujących cech drona Shahed jest jego uniwersalność. Dron ma możliwość dostosowywania się i wykorzystania go w różnych obszarach, co czyni go wszechstronnym narzędziem, przydającym się zarówno do celów militarnych, jak i zastosowań cywilnych.