Tego wieczoru Putin miał problemy ze snem. Spektakularna operacja Ukraińców

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że w nocy 21 czerwca siły zbrojne Ukrainy wystrzeliły co najmniej 114 dronów i sześć bezzałogowych łodzi na cele na terytorium Rosji i na Krymie. Wszystkie statki zostały „przechwycone i zniszczone” — twierdzi resort.

Rosyjski „niszczyciel miast” w ogniu. Ukraińcy uderzyli w najpotężniejszy samobieżny moździerz Kremla. To strata rządu milionów rubli. W Rosji do najbardziej zmasowanego uderzenia doszło w regionie Krasnodaru — zestrzelono tam 43 drony.

Gubernator Weniamin Kondratiew zauważył, że w wyniku ataku uszkodzona została kotłownia w pobliżu dworca autobusowego Jużny, a jej pracownik zginął. Ucierpiała również rafineria ropy naftowej w okręgu siewierskim. Mówimy o rafinerii Ilja — wyjaśniło dowództwo operacyjne regionu. Jeden z dronów spadł na teren przedsiebiorstwa i uszkodził budynki gospodarcze. Na powierzchni 50 m kw. wybuchł pożar, a dwie osoby zostały ranne.

  • W regionie Krasnodaru drony zostały zestrzelone także w rejonie tiemriukskim i jejskim
  • Kilka bezzałogowców zostało zniszczonych na podejściu do rafinerii Afipsk

Według niektórych doniesień celem sił zbrojnych Ukrainy w rejonie jejskim było lotnisko wojskowe. Zdjęcia satelitarne NASA zarejestrowały co najmniej trzy pożary na terenie Centrum Szkolenia Obrony Powietrznej. W wyniku nocnego ataku na region rannych zostało łącznie osiem osób. Kolejny dron został zestrzelony nad Wołgogradem.

Mieszkańcy dzielnicy Krasnoarmiejskij w mieście zgłosili silne eksplozje, co sugeruje, że celem Ukraińców była rafineria Łukoil w Wołgogradzie. Gubernator Andriej Bocharow ogłosił „stłumienie ataku UAV”. Według niego nikt nie został ranny, a obiekty cywilne i wojskowe nie zostały uszkodzone.

Krym okupowany ale bezbronny

Systemy warte miliony płoną jeden po drugim. „Rosyjskim żołnierzom polecono przenieść swoje rodziny”. Adygeja (autonomiczna republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej — red.) również została zaatakowana przez drony. Szef regionu Murat Kumpiłow poinformował o nalotach w rejonie tachtamukajskim: w osadach Kozet, Nowyj i Jabłonowskij. W ostatnim z tych miejsc doszło do uszkodzenia dachu prywatnego domu. Nie było ofiar — dodał Kumpiłow.

Dzień wcześniej drony uderzyły w należący do Łukoilu magazyn ropy naftowej we wsi Enem. Jeden z bezzałogowców uszkodził hangar, a drugi stację pomp. Pożar rozprzestrzenił się na obszarze 1 tys. m kw. i był gaszony przez ponad trzy godziny.

Kolejne 70 dronów zaatakowało anektowany Krym. Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało również o zniszczeniu sześciu łodzi bez załogi w północno-zachodniej części Morza Czarnego.

Czarna noc dla Putina. Ukraina atakuje rafinerie w całym kraju

Produkcja benzyny w Rosji spadła do najniższego poziomu od października. Z kolei sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy ogłosił „udane ataki” na cztery rosyjskie rafinerie ropy naftowej — Afip, Ilja, Krasnodar i Astrachan — a także na stację radarową i centra wywiadu elektronicznego w obwodzie briańskim i na Krymie.

Ponadto agencja poinformowała o atakach na miejsca, w których przechowywano i przygotowywano do użycia drony Szahid-136/Geran-2 w obwodzie krasnodarskim. „W wyniku działań bojowych odnotowano serię eksplozji i pożarów z dalszą detonacją” — ogłosił sztab generalny, dodając, że informacje na temat całkowitych szkód są jeszcze zbierane.

Niosą śmierć i siewią postrach wśród Rosjan

Drony FPV — ukraińska broń, która zmienia zasady gry. „Nie można ich zatrzymać”. Ukraina regularnie używa bezzałogowców do ataków na coraz bardziej odległe rosyjskie cele. Atrakcyjność dronów polega na tym, że są one tanim i precyzyjnym rodzajem broni. Pomagają też wypełnić lukę w amunicji. Maszyny te są zwinne i przekazują obraz swoim operatorom w czasie rzeczywistym. Mogą też wykonywać sztuczki, których nie potrafi artyleria – takie jak ściganie pojazdów lub żołnierzy czy wlatywanie do budynków i okopów.

Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że w 2024 r. Ukraina wyprodukuje nawet milion nowych dronów.