Spotkanie rządu w Białymstoku. Premier Tusk rozpoczął od minuty ciszy.

Popularne miejscowości – Upamiętniliśmy minutą ciszy tragiczną śmierć naszego żołnierza – powiedział w Białymstoku premier Donald Tusk. Premier poinformował o przyjęciu przez rząd uchwały, której „konsekwencją praktyczną jest rozporządzenie MSWiA o utworzeniu strefy buforowej przy granicy z Białorusią”.

W wystąpieniu szefa rządu pojawił się temat pożaru w zakładzie Mesko. – Odebrałem meldunek od szefa MSWiA – podkreślił premier. W poniedziałek w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie rządu. Po jego zakończeniu premier Donald Tusk wygłosił oświadczenie.

– Dzisiejsze posiedzenie rządu rozpoczęło się minutą ciszy. Upamiętniliśmy tragiczną śmierć naszego żołnierza – powiedział Donald Tusk. Donald Tusk o strefie buforowej na granicy. „Jest rozporządzenie MSWiA” – Cała Rada Ministrów była poświęcona sytuacji na granicy i kwestii bezpieczeństwa w Polsce – dodał szef rządu. Donald Tusk dodał, że rząd dyskutował o sprawach bezpieczeństwa, aby rozwiązania nie były dokuczliwe dla mieszkańców pogranicza.

– Przyjęliśmy uchwałę, której konsekwencją jest rozporządzenie szefa MSWiA o utworzeniu strefy przy granicy z Białorusią, o której dyskutowano w ostatnich dniach – opisał. Jak dodał, „elementy tego rozporządzenia konsultowaliśmy z zainteresowanymi stronami”.

– Chodzi o to, by utrudnić przemyt nielegalnych migrantów przez granicę z Białorusią i zbudować lepsze warunki dla służb granicznych, Straży Granicznej, wojskowych i policji – podkreślił. Premier podkreślił, że w związku z hybrydową wojną prowadzoną przez Rosję i Białoruś rząd planuje pomoc dla mieszkańców strefy przygranicznej.

– Strefa nie będzie tak głęboka, jak niektórzy w komentarzach i analizach to przedstawiali. W porównaniu do tej poprzedniej wersji, która funkcjonowała na początku tego napięcia na granicy, mówimy tu o 10 km, 200 m głębokości – wskazał. – Są miejsca w rezerwatach, gdzie ta strefa będzie szła w głąb około 2 kilometrów, ale to będą krótkie odcinki. Ma to związek z działalnością przemytników, którzy operują na terenach zalesionych, nie bezpośrednio przy granicy – wytłumaczył premier.

W dalszej części wystąpienia nie zabrakło odniesienia się przez szefa rządu do poniedziałkowego wybuchu w zakładzie Mesko. – Odebrałem informację od szefa MSWiA o sytuacji w Skarżysku-Kamiennej w zakładach Mesko. Jesteśmy wyczuleni na tego typu sytuacje, ale na razie nie ma powodu, żeby przypuszczać, że to jakaś zewnętrzna siła stała za tym dramatycznym zdarzeniem – zaznaczył szef polskiego rządu, komentując eksplozję w fabryce broni.

Wyjazdowe posiedzenie rządu. Andrzej Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego W czwartek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało informację o śmierci żołnierza ugodzonego nożem pod koniec maja przez jednego z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę na granicy z Białorusią. Po ataku na żołnierza premier Tusk zapowiedział utworzenie dodatkowej strefy buforowej przy granicy z Białorusią. MSWiA pracuje nad końcową wersją rozporządzenia, które ma regulować tę kwestię.

Przepisy miały wejść w życie 4 czerwca, ale ze względu na konsultacje m.in. z samorządami – ten termin został przesunięty. O godz. 16:00 rozpocząć się ma zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę Radę Bezpieczeństwa Narodowego. – Białystok w poniedziałek stanie się stolicą bezpieczeństwa zarówno w wymiarze polskim, jak i regionalnym – zapowiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.