Silne burze na północy Polski. W Gdańsku wiatr spowodował przewrócenie dzwigu stoczniowego.

W piątek przez Polskę przechodzą burze. Wydane przez IMGW ostrzeżenia meteorologiczne dotyczące burz obowiązują na terenie niemal całego kraju. Alerty w związku z sytuacją pogodową wysyłało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Groźne burze nad Polską

Skutki burz odczuwają mieszkańcy Pomorza Zachodniego. Jak podaje tvn24.pl, do godziny 15 straż pożarna przeprowadziła 85 interwencji związanych z burzami. Polegały one głównie na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i usuwaniu wiatrołomów. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło Kołobrzegu i Goleniowa. Burze uszkodziły także sieci energetyczne. Na terenie województwa 5800 odbiorców nie ma prądu.

W Gdańsku wiatr przewrócił dźwig portowy. Burze przeszły także przez województwo . W Gdańsku w wyniku intensywnych opadów zalane zostały drogi. Media donoszą ponadto, że silny wiatr przewrócił dźwig stoczniowy znajdujący się na wyspie Ostrów. Wpadł on do kanału portowego w okolicach Nabrzeża Bytomskiego.

  • Początkowo Aneta Urbanowicz z Portu Gdańsk przekazała w rozmowie z , że kanał jest drożny, ruch na nim nie został wstrzymany.
  • Później portal podał, że zdecydowano o czasowym zamknięciu kanału w związku z prowadzonymi pracami. Rozłożono zapory olejowe, ponieważ istnieje ryzyko, że z dźwigu może wyciekać olej hydrauliczny.
  • Portal podaje, że dźwig należy do spółki Media Operator, która podlega Agencji Rozwoju Przemysłu. Urządzenie było sprawne.

Oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku przekazał natomiast , że dźwig się złamał. – W zdarzeniu nie ma osób poszkodowanych – poinformowano.