Nowa odmiana barszczu na polskim talerzu. Roślina z Kaukazu stanowi zagrożenie

Popularne miejscowości

Zagrożający zdrowiu barszcz Mantegazziego został zlokalizowany tuż przy kładce zakochanych – zaalarmowały władze Krosna.

Roślina może wywołać niebezpieczne rumienie i pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Władze zobowiązały się, że usuną inwazyjny gatunek jak najszybciej.

Krośnieński magistrat wydał specjalny komunikat, w którym ostrzegł mieszkańców i turystów przed niebezpieczną rośliną. Chodzi o zlokalizowany tuż obok kładki zakochanych przy ulicy Parkowej Heracleum mantegazzianum, zwany potocznie barszczem Mantegazziego.

Jak czytamy, roślina pochodzi z tej samej rodziny, co znacznie bardziej rozpowszechniony i groźny dla zdrowia barszcz Sosnowskiego, jednak rodzaj ten występuje endemicznie na Kaukazie – stąd też bywa nazywany barszczem kaukaskim.

Krosno. Niebezpieczna roślina przy kładce zakochanych. Magistrat ostrzega Barszcz Mantegazziego zawiera w sobie furanokumaryny oraz olejek eteryczny. „Może wywołać fotodermatozy, rumień i pęcherze wypełnione płynem surowiczym” – ostrzega magistrat i podkreśla, że gatunek jest szczególnie niebezpieczny dla osób nadwrażliwych na przedstawicieli z rodziny baldaszkowatych (selerowatych).

„Heracleum mantegazzianum jest o wiele mniej niebezpieczny od barszczu sosnowskiego, jednakże przeciętny człowiek nie odróżnia tych gatunków” – zaznaczył krośnieński urząd.

Zgodnie z prawem tego typu gatunki mogą być usuwane przez służby. „Jest to roślina niebezpieczna i inwazyjna, dlatego jak najszybciej zostanie usunięta” – zobowiązały się władze miejskie.