Istotny polityk partii rządzącej jest zagrożony utratą immunitetu – doniesienia medialne wskazują na wniosek w Sejmie

Popularne miejscowości Mariusz Błaszczak – były minister obrony narodowej, a w obecnej kadencji szef klubu parlamentarnego PiS – może stracić immunitet. Wniosek w tej sprawie trafił do Sejmu. Złożył go adwokat generała Tomasza Piotrowskiego. To pokłosie afery związanej z rosyjską rakietą, która spadła pod Bydgoszczą za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy.

Wniosku powołano się na art. 212 Kodeksu karnego dotyczącego „publicznego znieważenia”. Osoba dokonująca tego przestępstwa „podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”. Według pełnomocnika generała Tomasza Piotrowskiego były minister obrony narodowej „pomówił dowódcę o postępowanie, które naraziło go na utratę zaufania potrzebnego do zajmowanego stanowiska Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych”, a wypowiedzi Mariusza Błaszczaka „poniżały Piotrowskiego w opinii publicznej”.

Rosyjska rakieta spadła pod Bydgoszczą. Później wybuchł konflikt na linii MON-wojsko To pokłosie afery związanej z rosyjską rakietą, która spadła pod Bydgoszczą za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy. W kwietniu 2023 roku w okolicach miejscowości Zamość, ok. 15 km od Bydgoszczy, znaleziono szczątki niezidentyfikowanego obiektu wojskowego. Natknęła się na niego w lesie przypadkowa osoba. Rakieta miała wlecieć na terytorium Polski w grudniu 2022 roku zza wschodniej granicy.

Mariusz Błaszczak – tuż po wybuchu afery – zarzucił ówczesnemu dowódcy Rodzajów Sił Zbrojnych zaniedbania służbowe. – Chciałem zwrócić się z apelem o rozsądek, o to, abyśmy w nadchodzących dniach bardzo ważyli emocje – odpowiedział publicznie politykowi PiS gen. Tomasz Piotrowski.

Wniosek o uchylenie immunitetu Mariusza Błaszczaka miał wpłynąć do sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych 18 czerwca 2024 r. Na razie nie wiadomo, kiedy organ zajmie się jego rozpatrzeniem.