Donald Tusk krytykuje partię Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśnił skrót "CPK"

Swoim wpisem Donald Tusk skrytykował działania Prawa i Sprawiedliwości w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Skrót CPK rozwinął jako „Centralne Przewalanie Kasy”, które według niego zakończyło się 15 października. Mimo ataków Tusk podkreślił, że rząd rusza z budową komunikacji przyszłości i żadne trollowanie nie zmieni tego faktu.

Podczas prezentacji nowej koncepcji CPK premier Donald Tusk wraz z ministrami zaprezentowali plany budowy lotniska oraz linii kolejowych w ramach tego projektu. Harmonogram budowy zakłada uzyskanie pozwolenia na budowę lotniska w Baranowie w 2026 roku, zakończenie budowy tunelu i stacji kolejowej podziemnej planowane jest na 2029 rok, natomiast całe lotnisko ma być gotowe w 2031 roku. Komunikat rządu określił Lotnisko Chopina jako miejsce, które zapewni „komunikację przyszłości”.

Premier ogłosił również rezygnację z wcześniejszej koncepcji budowy krzyżujących się linii kolejowych w rejonie Baranowa. Zamiast tego planuje się stworzenie tzw. koncepcji „Y”, która obejmie linię kolei dużych prędkości łączącą Warszawę z Łodzią, dalej rozgałęziającą się w okolicach Sieradza w kierunku Poznania i Wrocławia. Pociągi na tej trasie mają osiągać prędkość od 300 do 320 km/h.

Centralny Port Komunikacyjny zostanie w całości należący do Skarbu Państwa.

Czytaj więcej:

  • Ugościła Donalda Tuska w swoim domu, gdy mówił o CPK. „Zostaliśmy wykorzystani w kampanii wyborczej”
  • Konsternacja po zapowiedziach Donalda Tuska w sprawie CPK. „Straciliśmy pół roku”
  • „Stan Wyjątkowy”. Tusk buduje CPK bez CPK. Rozłam w PiS. Zandberg szantażuje rząd. Kurski pomagierem w Europarlamencie