Zawody z czasów PRL, które odeszły do historii

EURO 2024 Kaufland płaci za bramki Polaków. 10 zł za gola!

Jak inwestować by nie stracić Ile trzeba mieć pieniędzy na czas wojny? Gotówka czy złoto?

Projekt w Sejmie Zakaz hodowli zwierząt na futra. Będą odszkodowania i odprawy

Finanse osobiste

Emerytura minimalna 2024. Ile można zyskać po 20 latach pracy za najniższą krajową? Warto wiedzieć

Niechciany przelew. Czy trzeba oddawać pieniądze? Oto konsekwencje

QUIZ PRL. Zawody w Polsce Ludowej, których już nie ma. Czy masz pojęcie, czym zajmowali się Ci ludzie?

Polska Ludowa wygenerowała wiele zawodów, które zniknęły wraz z upadkiem komunizmu. Inne zawody zniknęły wraz ze skokiem technologicznych, który zbiegł się z przemianami gospodarczymi po 1989 roku.

Odkąd wszędzie można kupić rajstopy tanie jak barszcz, to jej zawód odszedł w zapomnienie. Kto jeszcze pamięta repasatorkę? Kobiety i dziewczyny, które żyły i wychowały się w PRL-u, miały zawsze trzy rodzaje wyrobów pończoszniczych: nowe, w repasacji oraz „tyle oczek, że tylko do kosza”. Odkąd skład drukarski został skomputeryzowany, ich praca stała się niepotrzebna.

Zecer pracował w drukarni, gdzie ręcznie składał tekst z pojedynczych czcionek drukarskich. Była to żmudna i wymagająca precyzji praca, od której zależała jakość drukowanego tekstu. Zecerzy musieli znać zasady składu i interpunkcji, a także posiadać dobrą spostrzegawczość i zdolności manualne.

W czasach, gdy nie istniały telefony komórkowe, łączenie rozmów telefonicznych odbywało się ręcznie za pomocą centrali telefonicznych. Telefonistki obsługiwały te centrale, łącząc odpowiednie kable, aby połączyć dzwoniącego z odbiorcą. Praca ta wymagała dużej sprawności i koncentracji, a także znajomości numerów kierunkowych i schematu działania centrali.

Oprócz wspomnianych zawodów, w PRL-u istniało wiele innych profesji, które dziś już nie są popularne lub wręcz wymarły. Należą do nich m.in.:

  1. Roznosiciel mleka, który dostarczał rano świeże mleko do domów.
  2. Szewc, który naprawiał buty i inne wyroby skórzane.
  3. Magazynier, który dbał o stan magazynowych zapasów towarów.
  4. Dozorca, co pilnował porządku i bezpieczeństwa w budynku lub na osiedlu.
  5. Sprzedawca w komisie: skupował i sprzedawał używane towary.

Zniknięcie tych zawodów wiąże się z rozwojem technologicznym i zmianami w systemie gospodarczym. Wiele z nich zostało zastąpionych przez maszyny lub automatyzację. Pamięć o nich jednak pozostaje, stanowiąc ciekawy element historii Polski Ludowej.

Pora na naszą zabawę: QUIZ PRL. Zawody w Polsce Ludowej, których już nie ma. Czy masz pojęcie, czym zajmowali się Ci ludzie? Polecany artykuł: QUIZ PRL. Zawody w Polsce Ludowej, których już nie ma Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam. Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści. Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.