Zaskakujące odkrycie w zamku wzbudza zdziwienie badaczy

To niezwykłe odkrycie zostało dokonane podczas prowadzenia wykopalisk przez interdyscyplinarny zespół badawczy na historycznym zamku w Hiszpanii, gdzie odkryto szkielety 25 pochowanych tam osób.

Po dokładnej analizie szczątków, naukowcy byli w stanie określić styl życia, przyczyny śmierci oraz ustalić płeć i status społeczny dawnych mieszkańców zamku.

Zamek w Zorita de los Canes w Hiszpanii, zbudowany w XII-XIII wieku, był bogatym i skomplikowanym systemem murów i wież, które zostały zbadane w ramach projektu naukowego prowadzonego przez ekspertów z uniwersytetów w Hiszpanii, Niemczech i Norwegii.

Na zamkowym cmentarzu odkryto i przebadano szkielety 25 osób pochowanych tam między XII a XV wiekiem, z których większość wykazywała oznaki nagłej śmierci.

Jednym z najbardziej zaskakujących faktów było odkrycie, że wsród pochowanych mnichów-wojowników znajdowała się także kobieta.

Badania archeologiczne i antropologiczne pozwoliły odkryć wiele informacji na temat życia, śmierci i statusu społecznego zmarłych, co wzbudziło duże zainteresowanie naukowców.

Niezwykłe ustalenia

Spośród 25 zbadanych szkieletów, aż 23 wykazywały ślady nagłej śmierci związanej z obrażeniami kłutymi i tępymi narzędziami w newralgicznych punktach.

Badacze ustalili również, że osoby te należały głównie do wyższych sfer społecznych, co potwierdzili analizując ich dietę, bogatą w białko morskich ryb, mimo oddalenia zamku od morza.

W szczególności zaskoczenie wzbudziła kobieta, której szkielet wykazywał obrażenia sugerujące udział w bitwie i śmierć w walce.

Kobieta-wojowniczka

Mimo odmiennego stylu diety, co mogło wskazywać na niższy status społeczny, kobieta ta okazała się być utalentowanym wojownikiem, co stanowiło niezwykłym odkryciem zarówno dla badaczy, jak i dla samej autorki analizy.

Kontynuacja badań i szeroko zakrojone analizy są niezbędne, aby dowiedzieć się więcej na temat tej wyjątkowej postaci i jej związku z innymi członkami zakonu.

Projekt MONBONES, w ramach którego prowadzone są analizy na zamku, ma na celu wzbogacenie wiedzy na temat historii tych terenów w minionych wiekach. To ważna inicjatywa mająca na celu wprowadzenie nowej perspektywy na lokalną historię.