Z I ligi prosto do Championship. Sensacyjny transfer gwiazdy z ligi niższej niż ekstraklasa.

Olaf Kobacki to były młodzieżowy reprezentant Polski, który jako wychowanek Lecha Poznań już w wieku 16 lat przeniósł się do akademii Atalanty Bergamo. Od 2021 roku dynamiczny skrzydłowy występuje już z powrotem w naszym kraju. Sezony 2021/22 i 2023/24 spędził w Arce Gdynia, a w rozgrywkach 2022/23 grał na wypożyczeniu w Miedzi Legnica.

W zeszłym sezonie Kobacki był jednym z liderów Arki. W 34 meczach I ligi strzelił 15 goli i zaliczył 5 asyst. Jego drużyna, choć od realizacji celu była o włos, nie zdołała jednak awansować do ekstraklasy. Arka w decydującej kolejce I ligi przegrała z GKS Katowice 0:1, a w finale baraży o ekstraklasę uległa Motorowi Lublin 1:2.

Po sezonie 23-latkiem zaczęły się interesować kluby z angielskiej Championship (drugi poziom rozgrywkowy). Jak udało się w sobotę dowiedzieć Sport.pl, zapadła decyzja o transferze Olafa Kobackiego do Anglii i piłkarz opuści klub z Gdyni. Zresztą Arka nie zamierzała robić w tej kwestii problemów swojemu skrzydłowemu, zgodnie uznając, że należy mu się kolejny krok w jego karierze.

Portal Interia pisał o zainteresowaniu Derby County i Norwich City, ale okazuje się, że kierunek transferu Kobackiego będzie nieco inny. Jak podał Piotr Koźmiński z WP SportoweFakty , Olaf Kobacki przeniesie się do Sheffield Wednesday, 20. zespołu ubiegłego sezonu Championship. Sport.pl udało się potwierdzić tę informację.

Odejście Olafa Kobackiego to z pewnością spory problem dla Arki Gdynia, która w nadchodzącym sezonie ponownie zamierza próbować ze wszystkich sił awansować do ekstraklasy. Latem drużyna Wojciecha Łobodzińskiego została wzmocniona bramkarzem Damianem Węglarzem (Chrobry Głogów), skrzydłowym Adamem Ratajczykiem (Zagłębie Lubin), napastnikiem Szymonem Sobczakiem (Wisła Kraków) oraz szwajcarskim pomocnikiem Joao Oliveirą (Debreceni VSC).

Jak się dowiedzieliśmy, gdynianie będą próbowali dokonać jeszcze trzech – czterech transferów w bieżącym oknie, ale nie jest powiedziane, że wszystkie zostaną sfinalizowane przed rozpoczęciem sezonu 2024/25, w którym na początek Arka Gdynia zagra na wyjeździe ze Stalą Rzeszów w poniedziałek 22 lipca.