Viktor Orban manipuluje sojuszami. Wizyta w Moskwie budzi obawy w Europie. "Trudno przewidzieć jego zamiary"

Premier Węgier Viktor Orban przybył do Moskwy, gdzie ma spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Spotkanie to odbędzie się piątego dnia węgierskiej rotacyjnej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. UE wstrzymuje oddech. Wszystko (znów) przez Viktora Orbana.

O spotkaniu jako pierwsze poinformowały węgierskie media śledcze VSquare, a następnie „Financial Times” i Radio Wolna Europa. Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto będzie towarzyszył Orbanowi na Kremlu, poinformowało Radio Wolna Europa, powołując się na źródło rządowe. Międzynarodowy rzecznik Orbana, Zoltan Kovacs, powiedział dziennikarzom, że węgierski premier jest „poza siecią”. — Nie powiemy wam z wyprzedzeniem, co zamierza — powiedział Kovacs w Budapeszcie, zapytany o podróż do Moskwy.

„To nie może być prawda” Po tym, jak w czwartek pojawiły się pierwsze doniesienia o spotkaniu Viktora Orbana z Władimirem Putin w Moskwie, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel napisał na platformie X: „Rotacyjna prezydencja w Radzie UE nie ma mandatu do prowadzenia dialogu z Rosją w imieniu UE”. Zawieszenie broni? Raczej „sprawiedliwy pokój”. Wołodymyr Zełenski nie chce wpaść w pułapkę węgierskiego premiera „Rada Europejska mówi jasno: Rosja jest agresorem, Ukraina jest ofiarą. Żadne dyskusje na temat Ukrainy nie mogą się odbyć bez Ukrainy”.

Doniesienia skomentował także sam premier Polski Donald Tusk: „Plotki na temat twojej wizyty w Moskwie nie mogą być prawdziwe premierze Viktorze Orbanie, czy mogą?” — napisał Tusk na platformie X . „Dzisiaj jest historyczny dzień. Wkraczamy w nową erę”. Węgry zaczynają prezydencję w UE kontrowersyjną decyzją. „Koń trojański Europy” Valerie Hayer, przewodnicząca liberalnej grupy Odnówmy Europę w Parlamencie Europejskim, również potępiła potencjalną wizytę Orbana w Moskwie. „Premier Orban działa bez mandatu i nie w interesie UE. Jeśli te pogłoski się potwierdzą, potępiamy ten narodowy solowy wysiłek. Unia Europejska jest zjednoczona za Ukrainą, a nie za Viktorem Orbanem z jego ukrytą agendą” — napisała na X . Fiński premier Petteri Orpo również skomentował sytuację na X: „Niepokojące wieści o wizycie Orbana w Moskwie. Jest jasne, że nie ma on mandatu do prowadzenia negocjacji lub dyskusji w imieniu UE”.

„Jego wizyta pokazałaby lekceważenie obowiązków prezydencji UE i podważa interesy Unii Europejskiej”.

Plan zawieszenia broni We wtorek Viktor Orban złożył niespodziewaną wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Węgierski przywódca zaproponował Zełenskiemu natychmiastowe zawieszenie broni, ale prezydent nie skomentował tego publicznie. Rzecznik Orbana powiedział dziennikarzom, że premier ma świadomość tego, że nie ma prawa rozmawiać z Zełenskim w imieniu UE, dlatego podjął się wizyty w Kijowie „we własnym imieniu”.

Wojna może skończyć się szybciej, niż zakładaliśmy. Zełenski zaprasza Putina na szczyt pokojowy, a Kreml szuka kompromisu [ANALIZA] Pomysł natychmiastowego zawieszenia broni nie jest niczym nowym, a Orban — uważany za najbliższego sojusznika Rosji w UE po wielokrotnym blokowaniu wysiłków bloku na rzecz wsparcia Kijowa — popiera go od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Zełenski odrzucił tę propozycję, mówiąc, że „przerwa na ukraińskim polu bitwy nie będzie oznaczać przerwy w wojnie”. W środę w wywiadzie dla Bloomberga Zełenski skomentował propozycję zawieszenia broni: „Na wojnie nie można po prostu mówić o zawieszeniu broni. Potrzebujemy planu dla naszych ludzi. Nie możemy ufać Putinowi, ponieważ dla nas jest on mordercą i agresorem”.

„Zrujnowali mi męża”. Putin uderza w rodaków. Tak oszukują jego ludzie Przemawiając po czwartkowym szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy, Putin powiedział, że nie ufa również Ukrainie: „Nie możemy pozwolić, aby to zawieszenie broni zostało wykorzystane przez wroga do poprawy jego pozycji. Musimy zapewnić, że druga strona podejmie kroki, które są konieczne dla Rosji, więc zawieszenie broni bez takiego porozumienia jest niemożliwe — powiedział Putin.