Ursula von der Leyen obiecuje Ukrainie kolejne miliardy euro

Kolejne wsparcie finansowe dla Ukrainy zapowiedziała we wtorek Ursula von der Leyen. Szefowa Komisji Europejskiej chce przekazania do Kijowa dodatkowych 1,5 mld euro z odsetek pochodzących z zamrożonych rosyjskich aktywów.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen obiecała we wtorek Ukrainie miliardy euro pomocy od Unii Europejskiej. Podczas odbywającej się w Berlinie konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy zapowiedziała, że dla tego kraju. Według niemieckiego serwisu tagesschau UE pomoże Ukrainie także w innym aspekcie. Prezydent Załenski apelował o pomoc dla sektora energetycznego, który szczególnie ucierpiał w wyniku rosyjskich ataków.

Ursula von der Leyen obiecała ponadto, że na Zachodzie zostanie przekazane jeszcze w lipcu br. Wsparcie ukraińskich partnerów powinno być przewidywalne i stabilne – pisze na swoim Telegramie premier Ukrainy: – potrzebuje rocznie w ciągu najbliższych 10 lat – oświadczył we wtorek Denys Szmyhal. Dodaje on, że potrzebne są inwestycje zagraniczne i transfery technologii z Zachodu.

„Jednocześnie rząd Ukrainy uruchomił szereg programów stymulujących gospodarkę, które przyniosły pozytywne efekty.”, tłumaczy premier. Dyrektywa w sprawie i dostęp do praw w UE, w tym m.in.:

  • Przepisy unijne pomagają również państwom członkowskim w uporządkowanym i skutecznym zarządzaniu przyjazdami.
  • Komisja Europejska zaproponowała we wtorek – od 5 marca 2025 roku do 4 marca 2026 r.
  • KE przedstawi wniosek ministrom na posiedzeniu Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych 13 czerwca. Następnie Rada formalnie podejmie w tej sprawie decyzję.