Silne burze na Podkarpaciu: IMGW podnosi poziom ostrzeżenia do trzeciego stopnia

W niedzielę synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego stopnia dla województwa podkarpackiego. Poza tym, alerty niższego stopnia obowiązują również w południowej i południowo-wschodniej Polsce.

Alerty IMGW

Na Podkarpaciu możliwe silne burze. Ostrzeżenia trzeciego stopnia obowiązują w powiatach: leżajskim, łańcuckim, rzeszowskim, strzyżowskim i krośnieńskim. Przewidywane są tam silne , którym będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 70 milimetrów oraz porywy wiatru o prędkości do 90 kilometrów na godzinę. Lokalnie może padać także grad. Alerty obowiązują do niedzieli 7 lipca do godz. 23.00.

Natomiast ostrzeżenia drugiego stopnia przed wydano dla województw: śląskiego, , świętokrzyskiego, lubelskiego i południowych krańców podlaskiego. Podkarpackie.

Silna burza przeszła nad Mielcem

W niedzielę 7 lipca superkomórki burzowa przeszła przez Mielec. W serwisie X na kanale Skywarn Poland – Polscy Łowcy Burz opublikowano nagranie, na którym widać „rotującą superkomórkę burzową w rejonie Mielca”. Jak przekazała później w serwisie X Sieć Obserwatorów Burz, „w mieście są szkody materialne. Siła burzy była duża”.

„Wystarczyło kilka minut burzy. Silny wiatr, deszcz i opady gradu przyniosły spore zniszczenia w Gminie Przecław, w Książnicach, Goleszowie i Bożej Woli, a także w Mielcu i w gminie Padew Narodowa. Dotychczas przyjęto 60 zgłoszeń do interwencji. W poniedziałek gminy czeka szacowanie szkód, w tym w uprawach” – poinformowało Radio Leliwa.

Jak przekazała , w niedzielę doszło do 130 interwencji, dotyczących usuwania skutków burz w regionie (najwięcej w pow. mielecki). Strażacy pompowali wodę z zalanych piwnic, udrażniali przepustów drogowych, usuwali połamane konary i drzewa. Nikt nie został ranny.