Premier Morawiecki rozważany na stanowisko prezydenta z rekomendacji prezesa partii – Kaczynski wyraża zastrzeżenia

Popularne miejscowości – On jest bardzo zdolny i cenny, ale chodzi o to, że chcemy postawić na kogoś, kto ma realną szansę wygrać – powiedział prezes PiS o kandydaturze Mateusza Morawieckiego na prezydenta.

Jarosław Kaczyński uważa, że byłoby skrajnie nierozsądne nie umieścić byłego premiera na liście kandydatów. Pomimo tego, Morawiecki nie jest faworytem w oczach partii.

Prezes PiS zapewnił, że lista kandydatów PiS na urząd prezydenta jest już gotowa. Podkreślił, że partia ma zespół pracujący nad podjęciem najlepszej decyzji.

Wybory prezydenckie. Jarosław Kaczyński: Bierzemy pod uwagę Tuska jako kandydata PO

Kaczyński zaznaczył, że mają duży wybór między kandydatami o różnych zaletach, ale wymagania wobec kandydata są bardzo wysokie. Stoją przed wyzwaniem znalezienia polityka łączącego różne cechy potrzebne do pokonania potencjalnego przeciwnika.

Prezes PiS przyznał, że Mateusz Morawiecki jest brany pod uwagę jako potencjalny kandydat w najnowszym sondażu WP, gdzie zdobyłby 24,8 proc. głosów.

Wybory prezydenckie. Prezes PiS: Morawiecki nie jest idealnym kandydatem

Kaczyński podkreślił, że choć byłby skrajnie nierozsądne nie umieścić Morawieckiego na liście kandydatów, to nie jest on idealnym kandydatem z perspektywy zwycięstwa. Ważne jest znalezienie kandydata zdolnego zdobyć ponad 50 proc. głosów.

Prezes PiS odniósł się także do spekulacji o wystawieniu „jokera” przez PiS, podobnie jak w 2014 r. z Andrzejem Dudą.

Wybory prezydenckie. Jarosław Kaczyński: Kobieta nie jest teraz najlepszym wyborem

Kaczyński zaznaczył, że patrzą na różne scenariusze i możliwe jest poparcie kandydata bezpartyjnego. Wcześniej brano pod uwagę także kobiety jako kandydatki na prezydenta, ale obecnie sytuacja się zmieniła.

Mam nadzieję, że wybór kandydata będzie równie zaskakujący jak w 2014 roku – podsumował prezes PiS.