Podwojenie kwoty wolnej od podatku jest nadal możliwe, mimo trudności – kolejna optymistyczna deklaracja w tej kadencji.

Jak zauważa ISBnews, w porannej rozmowie na antenie TOK FM wiceminister finansów Jurand Drop podkreślił, że Tak kosztowna zmiana, wyceniana przez resort na ok. w skali roku, ma zostać wdrożona „jeszcze w tej kadencji rządu”, czyli do 2027 r. Natomiast (to – red.) zawsze wybór między różnymi celami” – powiedział wiceminister, cytowany przez agencję.

Jak przypomina ISBnews, Ministerstwo Finansów przekazało agencji informacje w kwietniu br. o tym, że istnieje prawdopodobieństwo otworzenia przez Komisję Europejską procedury nadmiernego deficytu względem Polski. Chodzi o sytuację, w której Jeszcze do 2024 r. omawiana procedura pozostaje wstrzymana względem wszystkich państw UE.

Jest to wynik ustaleń w Brukseli, które miały dać krajom Jednak już od 2025 r. unijni urzędnicy będą ponownie mogli zaproponować program oszczędnościowy najbardziej rozrzutnym członkom wspólnoty. I taki też przypadek może dotyczyć Polski. Wynika to z, które w samym 2024 r. planowane są na kwotę 866,4 mld zł przy wpływach wynoszących 682,4 mld zł.

Zakładany deficyt w publicznych finansach wynosi więc ok. W świetle zapowiedzi o podtrzymaniu, jak 800 plus czy 13. i 14. emerytury, przyszły rok również może odznaczyć się deficytem budżetowym. Dlatego też resort finansów na czele którego stoi Andrzej Domański prowadzi rozmowy z KE, argumentując.

Wracając jednak do podwojenia kwoty wolnej od podatku, to przypomnijmy, że jeszcze w marcu br. powiedział, że W maju natomiast Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało informacje, że jest w trakcie analizowania scenariusza, zakładającego wzrost kwoty wolnej od podatku dochodowego do 60 tys. zł w skali roku i 5 tys. zł miesięcznie. – informował wówczas resort.

Jednak w tym przypadku, jak i przy okazji publikacji (WPFP) Wspomniany dokument został przyjęty przez rząd na początku maja br., co było wymagane przez KE. Jest to swego rodzaju wyznacznik tego, jak państwo zamierza konstruować wydatki w latach 2025-2027.