Nowy warunek w programie "Czyste Powietrze": najnowsze zmiany

Beneficjenci programu będą musieli przeprowadzić – przekazał w środę wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiGW) Robert Gajda. Wiceszef Funduszu podczas spotkania z dziennikarzami poinformował, że od nowego roku, należy spodziewać się kolejnej zmiany w programie antysmogowym „Czyste Powietrze”. Jak wynikało z jego wypowiedzi,

Termomodernizacja będzie powiązana z dużymi zmianami na początku przyszłego roku – powiedział Gajda. Dopytywany przez dziennikarzy, czy oznacza to, że termomodernizacja w programie „Czyste Powietrze” będzie obowiązkowa od nowego roku odpowiedział, że – „dokładnie tak”. Na liście ZUM pozostaną wyłącznie pompy ciepła z parametrami potwierdzonymi pełnymi badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym na terenie UE lub krajów EFTA.

To największy program w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą np. otrzymać środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku m.in. poprzez jego docieplenie. Gajda odniósł się również do zmian w „Czystym Powietrzu” jakie zaczęły obowiązywać Od tego dnia bowiem Decydując się na takie urządzenie trzeba również przeprowadzić.

Oprócz pomp ciepła, obowiązek wyboru z listy ZUM dotyczy również kotłów zgazowujących drewno o podwyższonym standardzie oraz kotłów na pellet o podwyższonym standardzie. Jak wyjaśnił wiceszef NFOSiGW, mimo wprowadzenia ograniczeń, tygodniowa liczba składanych wniosków w programie wzrosła. – Wcześniej było to średnio 5,5 tys. wniosków tygodniowo. W poprzednim tygodniu, pierwszym po wprowadzeniu zmian, było tych wniosków ok. 6,4 tys. – przekazał Gajda.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego 2024 roku zarząd NFOSiGW podjął uchwałę ws. zmian w antysmogowym programie „Czyste Powietrze”. Zdecydowano wówczas m.in., że Lista prowadzona jest przez Instytut Ochrony Środowiska. Decyzja była tłumaczona m.in. opiniami ekspertów i branży, którzy wskazywali, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Zwracano uwagę, że nabywcy pomp ciepła mają trudności z odróżnieniem urządzeń wysokiej jakości np. wyprodukowanych w kraju przez polskiego producenta od chińskich, które mogą nie spełniać wymagań. Fundusz wskazywał ponadto, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie do tych urządzeń, które jest oferowane przez fundusz.