Niespodziewana zmiana koloru największego jeziora w regionie zarejestrowana przez NASA z kosmosu

Clear Lake to ogromny zbiornik wodny położony około 200 km na północ od San Francisco, zajmujący powierzchnię aż . To najstarsze jezioro w , którego wiek szacuje się na 500 tys. lat.

Niestety doszło tam do dużej anomalii. Zdjęcia satelitarne NASA ujawniają zmiany koloru jeziora Clear Lake. Jezioro Clear Lake, które słynie z bardzo czystej wody (stąd nazwa zbiornika), zamieniło się w jasnozielony obszar. Widac to doskonale na zdjęciach satelitarnych zrobionych z kosmosu.

W tym celu wykorzystano instrument obrazujący OLI-2 (Operational Land Imager-2) umieszczony na satelicie należącym do . Na zdjęciu satelitarnym, które widac w artykule, można zobaczyć, że Clear Lake zamieniło się w jasnozielony zbiornik. Jest to . Dokładnie chodzi o sinice, znane również jako niebiesko-zielone algi. Rozwijają się one bardzo szybko podczas odpowiednich warunków, gdy mają dużo składników odżywczych, w tym fosforu oraz azotu.

Naukowcy bardzo zaniepokojeni sytuacją jeziora Wspomniany zakwit glonów w Clear Lake jest bardzo niepokojący. Naukowcy twierdzą, że , które występuje w regionie. Te nadmiary składników odżywczych mogą powodować szkodliwe zakwity glonów. Jest to scenariusz kryzysu lub boomu, w którym na przykład sinice będą się rozmnażać i wykorzystywać cały dostępny rozpuszczony tlen.

Środowisko zbiornika Clear Lake jest bogate w różne gatunki ryb. Jezioro przyciąga również wiele gatunków ptaków, w tym kaczek, pelikanów oraz bielików. Namnażające się tam glony stanowią problem ze względu na .

Jezioro Clear Lake cierpi z powodu zakwitu glonów regularnie. Występują tam ciepłe wody znajdujące się na niewielkich głębokościach, co stwarza dobre warunki do namnażania sinic. Niestety problem spowodowany jest również w dużej mierze przez człowieka, między innymi przez ścieki, co powoduje występowanie większych ilości związków stanowiących pożywkę dla alg.