Najlepsze godziny na pracę i gotowanie ze względu na najniższe koszty prądu.

Wybierz odpowiednią taryfę prądu. W ofercie dostawców energii elektrycznej znajdują się określone grupy taryfowe, które różnią się między sobą. Chodzi tutaj między innymi o stawki za zużycie energii elektrycznej, które mogą być nieco inne w zależności od konkretnej pory dnia.

G11

Prawdopodobnie najpopularniejszą grupą taryfową jest grupa G11 – w jej przypadku cena prądu jest taka sama przez całą dobę. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o pozostałe taryfy, takie jak G12 czy G13.

W jakich godzinach prąd jest najtańszy, a w jakich najdroższy? To, oczywiście, zależy w głównej mierze od konkretnej taryfy.

Jak już zostało wcześniej wspomniane, w przypadku taryfy G11 stawka jest stała przez całą dobę. Taryfa G12 charakteryzuje się rozliczeniem dwustrefowym. Oznacza to, że prąd jest najtańszy w godzinach nocnych oraz porannych.

Warto jednak pamiętać, że w zależności od konkretnego dystrybutora energii elektrycznej, rzeczone godziny mogą się różnić. Istnieje również taryfa G13. W jej przypadku prąd jest tańszy również w weekendy, a ponadto obowiązuje rozliczenie trzystrefowe.

Dobrze również wspomnieć o taryfie G12 wieczór i weekend. Zgodnie z tym rodzajem rozliczenia, niższe stawki obowiązują wieczorami (a także w weekendy).

W tym przypadku istnieje również dodatkowa strefa. Warto pamiętać, że godziny poszczególnych stref mogą się różnić w zależności od sezonu (od października do marca strefa niskich cen może być krótsza).

Czy to się opłaca?

Czy oszczędzasz energię? To zależy od tego, kiedy najczęściej używasz prądożernego sprzętu. Jeżeli możemy sobie pozwolić na gotowanie, pranie lub uruchomienie zmywarki w trakcie godzin nocnych, to warto rozważyć taryfę z promocją nocną. Jeśli te czynności wykonujemy głównie w weekendy, to optimalnym wyborem może okazać się taryfa G12 weekend.

Woówczas faktycznie można zaoszczędzić, dzięki niższym stawkom za energię. Przykładowo: taryfę G12 wieczór i weekend obecnie oferuje jedynie Tauron. Można się również spotkać z innymi taryfami takimi jak G11 nocna (oferowana przez PGE) czy G12 weekend (Energa).