Młody mężczyzna pozostawił psa w upalnym aucie. Zwierzę "przegrzało się do 60 stopni Celsjusza"

Policjanci z Kalisza otrzymali w sobotę (6 lipca) zgłoszenie dotyczące psa pozostawionego w samochodzie na parkingu przy ul. Podmiejskiej. Na miejsce wezwani zostali funkcjonariusze, strażnicy miejscy, strażacy oraz lekarz weterynarii.

Podczas interwencji wybili szybę w samochodzie oraz wyciągnęli zwierzę na zewnątrz – poinformowało . Kalisz. Mężczyzna zostawił psa w rozgrzanym samochodzie. Zwierzę nie przeżyło.

Podczas ratowania pracownicy schroniska parzyli się o jego ciało, zdaniem lekarza weterynarii pies się ugotował, jego truchło miało 60 stopni Celsjusza – powiedział kierownik schroniska dla bezdomnych zwierząt w Kaliszu Jacek Kołata, cytowany przez .

Biuro schroniska dla bezdomnych zwierząt Urzędu Miasta Kalisza, że w klinice weterynaryjnej stwierdzono temperaturę ciała w wysokości 42,9 stopni Celsjusza. Pomimo starań weterynarzy, psa nie udało się uratować.

Policja ustaliła, że właścicielem psa był 26-letni mieszkaniec Kalisza. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał w organizmie około promila alkoholu.

Wszczęte zostało śledztwo w sprawie znęcania się nad zwierzęciem. 26-latek nie stawił się jednak na ustalony termin przesłuchania, w związku z czym prokurator wydał nakaz zatrzymania i doprowadzenia go.

26-latek usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzęciem. Grozi mu nawet pięć lat więzienia. Prokuratura potwierdziła, że 26-latek usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem.

Z udzielonych informacji wynika, że mężczyzna przyznał się do zarzucanego czynu, ale odmówił składania wyjaśnień. Zastosowano wobec niego dozór policyjny oraz zakaz posiadania zwierząt.

Prokurator zarzucił 26-latkom, że pozostawił w sobotę psa w zamkniętym samochodzie w godzinach od 14 do 15. Temperatura wynosiła wówczas co najmniej 34 stopnie, co stanowiło zagrożenie dla życia zwierzęcia i w konsekwencji doprowadziło do jego zgonu – powiedział w poniedziałek (8 lipca) Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Zgodnie z art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt, za znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem grozi kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.