Kandydat na prezydenta pokonany. "Miał być inny wynik"

Popularne miejscowości Wojciech Kolarski, prezydencki minister, kandydujący z pierwszego miejsca w Wielkopolsce, według sondażu exit poll nie zdobył mandatu. Pomimo tego, że prezydent Andrzej Duda zaangażował się osobiście w jego kampanię, nie udało mu się wejść do Parlamentu Europejskiego. Jeszcze przed ciszą wyborczą Kolarski był dobrej myśli co do wyniku, jednakże dane exit poll nie były dla niego korzystne.

W kampanii Kolarskiego nie wsparło go ani PiS, ani kierownictwo partii. Natomiast aktywnie pomagał mu prezydent Andrzej Duda. Mimo wsparcia ze strony wysoko postawionych polityków, Kolarski nie zdobył mandatu. Podobnie jak jego rywal z listy, kandydujący z drugiego miejsca obecny europoseł Ryszard Czarnecki.

Ciekawostką jest, że mandatu nie zdobyli ani Kolarski, ani Czarnecki, za to według sondaży kandydująca z trzeciego miejsca była minister rodziny w rządzie PiS Marlena Maląg może zdobyć mandat w okręgu obejmującym województwo wielkopolskie.

Sondażowe wyniki wyborów:

  • Exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP
  1. Frekwencja 39,7%
  2. Koalicja Obywatelska 33,9%
  3. Prawo i Sprawiedliwość 11,9%
  4. Konfederacja 8,2%
  5. Trzecia Droga 6,6%
  6. Lewica 0,8%
  7. Bezpartyjni Samorządowcy
  8. Polexit
  9. Inne

Złośliwe komentarze w PiS sugerują, że brak mandatu dla kandydata prezydenckiego jest informacją, która wywołała uśmiech na twarzy Jarosława Kaczyńskiego. Ryszard Czarnecki, którego pytano o wyniki, oczekiwał spokojnie na oficjalne dane. Politycy PiS sugerują, że brak mandatu dla Kolarskiego to wynik porozumienia w imię dobrej współpracy.

W Pałacu Prezydenckim panują smutne nastroje z powodu porażki Kolarskiego. Praca, jaką włożył w kampanię i zaangażowanie prezydenta Andrzej Dudy nie wystarczyły. Jest to również porażka prezydenta, który zainwestował swój autorytet w kampanię Kolarskiego. Według niektórych polityków, trudności jakie napotkał Kolarski w Wielkopolsce, to główna przyczyna niepowodzenia kampanii.

Kamila Baranowska