Ile trzeba zarabiać, aby osiągnąć emeryturę w wysokości 3000 zł? Poznaj ustaloną stawkę.

Z tego też powodu do określenia wysokości przyszłego świadczenia znaczenie ma wysokość zarobków, ale także wiek przejścia na emeryturę. Średnią dalszą długość trwania życia . Zgodnie z prawem musi to zrobić do 31 marca. Tablice dalszego trwania życia ogłaszane są w Monitorze Polskim i stanowią podstawę do wyliczania wysokości emerytury. Jest ona więc niemal 2,5 razy mniejsza niż płaca minimalna, która od stycznia 2024 roku wynosi 4242 zł brutto, a od 1 lipca będzie obowiązywać już 4300 zł brutto. Ciężko więc uznać kwotę emerytury minimalnej za pozwalającą na godne życie.

Każdy odprowadzający składki, może obliczyć wysokość przyszłej emerytury. dzięki któremu obliczymy w przybliżeniu, jakie świadczenie może nas czekać po osiągnięciu wieku emerytalnego. Na potrzeby obliczeń należy podać Z kalkulatora wynika, że . Są to jednak wyłącznie wyliczenia orientacyjne. Na wysokość przyszłej emerytury znacząco wpływa wiek, w którym na nią przejdziemy.

co pozwala w ciągu kilku lat podwoić wyjściową kwotę emerytury. Obecnie . Każdy rok przepracowany po jego osiągnięciu to dodatkowe pieniądze z ZUS.