HH-100: Chiński dron transportowy po udanych testach gotowy na podbicie rynku

Drony bezzałogowe odgrywają coraz większe znaczenie i mają coraz szersze zastosowania. Nie dziwi więc fakt, że tego typu maszyny brane są pod uwagę również w transporcie. Jednym z innowacyjnych bezzałogowców jest opracowany przez chińską firmę samolot bezzałogowy HH-100.

Po udanych testach, chiński dron transportowy HH-100 może być prawdziwym przełomem. Maszyna, stworzona przez firmę należącą do Aviation Industry Corporation of China, spełniła pokładane w niej wymagania oraz zapewniła stabilne osiągi. Testowy lot tego bezzałogowca odbył się w prowincji Shaanxi i zakończył się sukcesem.

Testowany dron HH-100 to imponujące urządzenie o masie startowej wynoszącej 2000 kg oraz luku towarowym, który może pomieścić ładunek. Ładowność tego autonomicznego samolotu wynosi, a zasięg został oszacowany na 520 km. Ponadto, maszyna będzie projektowana pod kątem indywidualnych potrzeb klientów.

Firma AVIC ma w planach rozwijanie podobnych konstrukcji. Obecnie prowadzone są badania oraz prace naukowo-rozwojowe mające na celu stworzenie dronów o ładowności 2,5 i 10 t. Chińczycy z dumą informują, że udane testy samolotu HH-100 są odpowiedzią na wysiłki Chin zmierzające do rozwinięcia strategicznego przemysłu lotniczego, który aktualnie jest we wczesnej fazie rozwoju.

Chiński rynek bezzałogowych maszyn rozwija się dynamicznie. Według szacunków, wartość rynku lotów na niskich wysokościach w Chinach w 2023 r. wynosić będzie 500 mld juanów, z rocznym wzrostem na poziomie 33,8%. Prognozy mówią, że do 2026 r. wartość ta powinna przekroczyć bilion juanów.

Zainteresowanie dronami transportowymi nie ogranicza się jedynie do Chin. W USA trwają programy pilotażowe, w ramach których firmy, takie jak na przykład Walmart, testują wykorzystanie dronów do dostarczania towarów. Rozwiązania takie są testowane w wybranych obszarach, co świadczy o rosnącym znaczeniu tej technologii na całym świecie.