Czy Jarosław Kaczyński traci swą siłę jako lider PiS? Opinia Polaków jest jednoznaczna

W najnowszym badaniu IBRiS zleconym przez „Rzeczpospolitą” ponad połowa Polaków wyraziła opinię, że pozycja Jarosława Kaczyńskiego w Prawie i Sprawiedliwości słabnie. Ankietowani wypowiedzieli się na temat lidera PiS w kontekście chaosu politycznego w Małopolsce, zauważając jednak podziały w opiniach zależnie od sympatii politycznych.

Jarosław Kaczyński słabnie w PiS? Najnowszy sondaż

Według wyników ankiet 58,2% badanych zgodziło się, że pozycja Jarosława Kaczyńskiego ulega osłabieniu. Z kolei 26,3% respondentów miało odmienne zdanie, a 15,5% nie potrafiło się w tej kwestii określić. Rezultaty sondy różniły się w zależności od poparcia dla poszczególnych formacji politycznych.

94% elektoratu partii rządzącej (KO, Trzecia Droga i Lewica) zgadza się z tezą postawioną przez ankieterów, podczas gdy jedynie 3% jest przeciwnego zdania. Natomiast wśród zwolenników opozycji (PiS i Konfederacja) tylko 18% wskazało na słabość Kaczyńskiego, podczas gdy 67% opowiedziało się przeciwnie.

Bunt radnych PiS w Małopolsce, odejścia z partii, nowa partia Ardanowskiego

W lipcu bunt radnych sejmiku małopolskiego zakończył się wybraniem Łukasza Smółki na marszałka województwa po wielotygodniowym impasie. Przedstawiciele klubu PiS wielokrotnie odrzucali kandydaturę Łukasza Kmity, jednak sytuacja ta ostatecznie doprowadziła do odwołania z funkcji kurator oświaty Barbarę Nowak, a także do odejścia z partii radnego PiS Piotra Ćwika oraz Józefa Gawrona.

Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa, nie pozostaje obojętny na dyskusje wokół pozycji Jarosława Kaczyńskiego. Polityk planuje założenie własnego ugrupowania, kwestionując jednocześnie zdolności prezesa PiS do kierowania partią. W rozmowie z Interią Ardanowski ujawnił szczegóły swojego planu i wyraził swoje wątpliwości co do dotychczasowej pozycji Kaczyńskiego.