Atak na magazyny pomocy humanitarnej w Gazie: śmierć 11 osób. Izrael odrzuca odpowiedzialność.

W poniedziałek 24 czerwca Siły Zbrojne Izraela przeprowadziły dwa ataki powietrzne na magazyny z pomocą humanitarną w Strefie Gazy. Jak poinformowała al-Dżazira, powołując się na dane od medyków, w wyniku nalotu zginęło 11 osób.

Izraelski atak na magazyny z pomocą humanitarną

Wojsko wydało oświadczenie. Jeden z ataków został skierowany na dystrybucję żywności w mieście Gaza, w pobliżu historycznego obozu dla Szati. W jego wyniku zginęły trzy osoby. Tego samego dnia Siły Powietrzne Izraela ostrzelały także magazyn i ciężarówki w okolicach miasta Bani Suhajla w południowej części Strefy Gazy. Strona izraelska nie skomentowała bezpośrednio tego ataku. Zaprzecza za to, że celem działań jest pomoc humanitarna i twierdzi, że śmierć cywilów spowodowana jest działaniem bojowników wśród Palestyńczyków.

Ministerstwo Zdrowia Palestyny poinformowało natomiast, że w nocy z niedzieli na poniedziałek (23/24 czerwca) ostrzelano klinikę al-Bandar w Daraj w mieście Gaza. W ataku zginął Hani al-Jaafari, szef pogotowia ratunkowego. Resort dodał, że od 7 października liczba pracowników medycznych zabitych przez Izrael wzrosła do 500. Do tego co najmniej 300 zostało zatrzymanych.

  1. W tym przypadku izraelskie poinformowało w opublikowanym oświadczeniu, że w wyniku ostrzału zginął Mohamed Salah, domniemany szef uzbrojenia.
  2. Izrael ostrzelał obiekt UNRWA. Zginęło osiem osób.

Dzień wcześniej osiem osób zginęło w ostrzale szkoły zawodowej prowadzonej przez UNRWA

Obiekt obecnie jest wykorzystywany do dystrybucji pomocy humanitarnej. Świadek zdarzenia w rozmowie z agencją opowiedział, że w momencie ataku w środku były osoby, które zgłosiły się tu po pomoc. W wyniku ataku zginęło osiem osób. Kolejne dziesięć zostało ranne. Izraelska armia twierdzi, że budynek był wykorzystywany przez bojowników Hamasu i Islamskiego Dżihadu.

„Tego ranka [w niedzielę – red.] myśliwce Izraelskich Sił Powietrznych, naprowadzane przez Izraelskie Siły Obronne i wywiad uderzyły w infrastrukturę terrorystyczną, z której korzystali terroryści z Hamasu i Islamskiego Dżihadu” – podano w oświadczeniu.