Do Polski wkroczył front atmosferyczny, któryemu towarzyszą gwałtowne burze. Silny wiatr, gradobicie i zalania spowodowały duże szkody w wielu województwach. W nocy ma się uspokoić. Niedziela ma być pogodna, wiatr z zachodu i południowego zachodu, lokalne opady deszczu i burze na wschodzie i północy kraju.
Alert pogodowy
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu. IMGW ostrzega przed burzami, upałami oraz intensywnym wzrostem stanów wody. Rano IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami dla południowo-wschodniej części Polski, w tym dla całego województwa podkarpackiego oraz większości województwa lubelskiego. Ostrzeżenie najwyższego stopnia obejmuje również część województwa mazowieckiego, małopolskiego oraz świętokrzyskiego. Ostrzeżenie trzeciego stopnia przewiduje wystąpienia groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Nadal należy spodziewać się znaczących zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.
Ostrzeżenia przed burzami w zależności od regionu będą obowiązywały do godz. 18 lub 20. W związku z burzami Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało w siedmiu województwach alert: „Uwaga! Dziś (22.06) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr”. Ostrzeżenia hydrologiczne w zależności od regionu będą obowiązywały do godz. 21. Podtopienia, zalania i zerwane dachy. Szkody występują w całej Polsce.
Szczegóły dotyczące szkód
Ekstremalna pogoda wyrządziła szkody w całej Polsce. Wystąpiły zalania, podtopienia, silny wiatr zrywał dachy domów. W samym Podkarpaciu strażacy interweniowali ponad 300 razy. Silny wiatr wyrządził dzisiaj szkody także w Chełmie. Intensywne opady deszczu doprowadziły do powstania zalań i podtopień w Lublinie. W dniu 22 czerwca 2024 r. po przejściu burzy do SKKM w Mysłowicach wpłynęło kilka zgłoszeń o połamanych drzewach na jezdni i zalanych drogach. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło na drodze, gdzie przewrócone drzewo leżało na drodze i zerwało linię energetyczną 20 kV. Na Podkarpaciu również wystąpiły poważniejsze szkody. Na nagraniu efekt silnej burzy superkomórkowej, która przechodziła przez tamten rejon. Silne gradobicie wystąpiło na Podkarpaciu. Opady gradu i silny wiatr spowodowały duże szkody. Burze i silny wiatr na Podbeskidziu. W Piotrowicach runął dach — Około godziny 10.30 uszkodzony został budynek mieszkalny w Piotrowicach (Małopolskie), gdzie zawalił się dach. Brak jest osób poszkodowanych. Na miejscu jest 20 strażaków, policja, inspektor nadzoru budowanego i przedstawiciel urzędu gminy Przeciszów – podał rzecznik oświęcimskiej Straży Pożarnej bryg. Zbigniew Jekiełek.
Prognoza pogody na najbliższe dni
Polska stanie się „areną walki”. Wakacje mogą przynieść niebezpieczną pogodę. Na Śląsku Cieszyńskim nawałnica uderzyła głównie w Cieszyn i Brenną, w której naderwany został dach budynku gospodarczego. Rzecznik tamtejszych strażaków st. asp. Jakub Maciążek powiedział, że od rana do południa podjęli oni około 200 interwencji. Większość stanowiło usuwanie połamanych konarów. W Bielsku-Białej także silnie powiało. Wiatr łamał konary, które spadając uszkodziły kilka samochodów. Nikt nie został poszkodowany. Według IMGW na Podbeskidziu w sobotę rano w ciągu godziny spadło rano miejscami do 22 mm deszczu na 1 m kw., najwięcej w Kończycach Małych. Na Podbeskidziu obowiązują do późnego wieczora w sobotę dwa ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia: meteorologiczne i hydrologiczne. Synoptycy przestrzegli przed burzami, którym miejscami będą towarzyszyły silne opady deszczu, od 20 mm do 30 mm, oraz porywy wiatru do 75 km na godz., lokalnie do 85 km. Miejscami może spaść grad. Ostrzeżenie hydrologiczne dotyczy możliwych przyrostów wody w rzekach zlewni Małej Wisły, Przemszy oraz Soły.
Na Podkarpaciu ponad 320 interwencji zgłoszono w sobotę od południa do godz. 14 do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w związku z przechodzącymi nad częścią regionu intensywnymi burzami, nawałnicami z gradem. Około 20 tys. odbiorców jest bez prądu. Jak przekazał PAP dyżurny WCZK Wojciech Czanerle, front trwał zaledwie około dwóch godzin. Przeszedł przez powiaty: brzozowski, jasielski, jarosławski, przemyski, rzeszowski. — Dotychczas mamy 37 zgłoszeń dotyczących uszkodzeń budynków mieszkalnych i gospodarczych. Najwięcej w gminie Dynów, w miejscowości Harta i Ulanica. Tamtędy przeszła dość duża burza z gradem – przekazał Czanerle. Dodał, że uszkodzenia, w tym dachów, elewacji, spowodowane głównie gradem i wiatrem, są o różnym stopniu. Część z nich uda się w miarę szybko zabezpieczyć. Około 20 tys. odbiorców nie ma obecnie prądu. Z tego najwięcej, bo 10 tys. w okolicach Przemyśla i Jarosławia, a także 4 tys. w rejonie Krosna, 3,5 tys. w rejonie Sanoka, około tysiąca w okolicach Rzeszowa oraz po 500 – rejony leżajski i stalowolski.
Podsumowanie
Dyżurny zastrzegł, że nie są to ostateczne dane, ponieważ zgłoszenia cały czas wpływają. Jednak zapewnił, że pogoda już się nieco uspokoiła, a front opuścił już woj. podkarpackie. Nadal jednak obowiązuje alert trzeciego stopnia przed burzami. Noc będzie spokojniejsza. Najbliższa noc będzie w większości kraju pogodna, wiatr z zachodu i południowego zachodu, a dodatkowo lokalny, zwłaszcza w regionach podgórskich. W nocy na wschodzie i północy kraju mogą pojawić się zanikające opady deszczu i burze. W obszarach objętych burzami porywy wiatru mogą wynieść około 70 km na godz., największe opady spodziewane są w rejonie Bieszczad w okolicach 15-20 mm na metr kwadratowy, a temperatura wyniesie do 17 st. C.
W niedzielę będzie pogodnie, z większym zachmurzeniem i przelotnymi opadami na północy kraju. Wiatr w niedzielę, w całym kraju będzie porywisty, na zachodzie i wybrzeżu w porywach do 55 km na godz. Najwyższe temperatury w niedzielę będą na południu kraju do 26 st. C., najniższe temperatury na północy w okolicach 17 st. C. Noc z niedzieli na poniedziałek będzie pogodna, jedynie w północnej i wschodniej części kraju może pojawić się większe zachmurzenie i niewielkie opady deszczu. Temperatura wyniesie 12-15 st. C., wiatr może być porywisty.