Światowe giełdy błyszczą, ale polskie akcje liderem wzrostów od początku roku

Światowe giełdy błyszczą, ale polskie akcje liderem wzrostów od początku roku

„`html

Czerwcowe wyniki funduszy inwestycyjnych

Wyniki funduszy inwestycyjnych osiągnięte w czerwcu są przejrzyste i łatwe do zinterpretowania. Na szczycie zestawienia znajdują się fundusze akcyjne, fundusze mieszane znalazły się w środku, natomiast fundusze dłużne na ogół wypadły najsłabiej. Taki układ jasno pokazuje, które segmenty rynku oferowały inwestorom największe możliwości zysku.

Podsumowanie pierwszego półrocza

Pierwsza połowa roku upłynęła pod znakiem bardzo dobrych rezultatów na rynkach finansowych. Chociaż jeszcze kilka miesięcy temu nie wszyscy spodziewali się tak korzystnej sytuacji, dziś aż jedna trzecia najważniejszych kategorii funduszy wypracowała dwucyfrowy wzrost, a w przypadku niektórych, wynik przekroczył nawet 30 procent. Szczególnie dobre rezultaty odnotowały fundusze inwestujące w metale szlachetne.

W minionym miesiącu inwestorzy z tego segmentu rynku mogli cieszyć się średnim zyskiem rzędu 2,7%, co łącznie za pół roku daje imponujące 30,2%. Ten wysoki wynik zapewnił funduszom metali szlachetnych pierwszą pozycję od początku roku. Jednak w samym czerwcu zostały wyprzedzone przez fundusze akcji rynków wschodzących, które osiągnęły średnio 4,7% i praktycznie podwoiły swój tegoroczny wynik.

Najlepiej radzące sobie strategie

Czerwiec okazał się miesiącem sukcesów zwłaszcza na rynku akcji amerykańskich. Krajowe fundusze skoncentrowane na akcjach spółek amerykańskich, a także te inwestujące w globalne rynki rozwinięte, zapewniły inwestorom przeciętny zwrot na poziomie 3,7%. Co jednak ciekawe, te same fundusze kończą półrocze niemal na zerze. Lepszą stopę zwrotu w tym okresie dały fundusze skupione na europejskim rynku rozwiniętym – średnio 6,4% za ostatnie pół roku. Tylko fundusze akcji europejskich zanotowały w czerwcu niewielką stratę.

Po słabszych dwóch miesiącach fundusze dłużne również zaczęły nadrabiać zaległości. Niespodziewana decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która obniżyła stopy procentowe, pozytywnie wpłynęła na nastroje inwestorów i poprawiła perspektywy na kolejne tygodnie.

Najlepsi i najsłabsi gracze w poszczególnych kategoriach

  • W kategorii funduszy akcji polskich, zarówno portfele spółek o mniejszej kapitalizacji, jak i te stawiające na duże przedsiębiorstwa, osiągnęły w czerwcu średnie zyski powyżej 2%.
  • Od stycznia minimalnie lepiej wypadły fundusze uniwersalne – ich przeciętny wynik to 23,2%, o 0,8 punktu procentowego więcej niż fundusze małych i średnich spółek.
  • Najwyższą stopę zwrotu w czerwcu osiągnął Esaliens Małych i Średnich Spółek (5,4%), który przekroczył granicę 40% zysku od początku roku.
  • Wśród funduszy polskich akcji uniwersalnych w czerwcu najlepiej wypadł Rockbridge Neo Akcji Polskich. Najsłabszym funduszem po półroczu pozostał mBank Innowacji PL z 12,1% wzrostu.
  • W kategorii funduszy tematycznych rekordowy wynik zanotował Superfund Akcji Blockchain, zyskując 28,2% w czerwcu; jednak jego wynik półroczny jest niemal trzykrotnie niższy.

Fundusze dłużne i interwencja Rady Polityki Pieniężnej

W ostatnim miesiącu fundusze dłużne osiągnęły skromne, ale dodatnie rezultaty, co poprawiło ich bilans po trudniejszym maju. Fundusze papierów skarbowych przekroczyły poziom 5% zysków, a portfele krótkoterminowe sięgnęły 3%. Obniżka stóp procentowych o 25 punktów bazowych, która miała miejsce w lipcu, może przynieść im kolejne dobre miesiące.

  1. Warto zauważyć, że nie wszystkie fundusze dłużne generowały w tym roku zyski – fundusze obligacji USA zanotowały w czerwcu stratę 1,4%, co od początku roku pogłębiło ujemny wynik do 4,9%.
  2. Stabilność rynku krajowego długu, w połączeniu z bardzo dobrymi rezultatami na rynku akcji, sprawiła, że fundusze mieszane często mogły pochwalić się nawet dwucyfrowymi stopami zwrotu za pierwsze pół roku.

Wnioski na drugą połowę roku

Obecne warunki na rynku oraz wyniki funduszy z pierwszego półrocza pozwalają z ostrożnym optymizmem patrzeć w przyszłość. Inwestorzy – zarówno ci preferujący rynek akcji, metali szlachetnych, jak i obligacje – mają powody do zadowolenia i mogą nadal liczyć na ciekawe możliwości inwestycyjne w kolejnych miesiącach roku.

„`