Plan migracyjny Tuska krytykowany przez aktywistów

Plan migracyjny Tuska krytykowany przez aktywistów

Organizacja praw człowieka Amnesty International, zwracając się do premiera Donalda Tuska, domaga się natychmiastowego rozwiązania sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, której nie potępia za naruszenie zobowiązań międzynarodowych i godności uchodźców. W pazdzierniku gabinet premiera przygotował strategię migracyjaną na lata 2025-2030, co zostało skrytykowane przez AI.

Amnesty International stwierdza, że naruszenie prawa do azylu, zapowiedziane po wyborach, jest sprzeczne z zasadami ochrony praw człowieka. Organizacja zarzuca władzom wprowadzenie tzw. „ustawy wywozkowej”, która nakłada na uchodźców obowiązek opuszczenia terytorium Polski i zakaz powrotu do Polski oraz innych krajów strefy Schengen.

Według AI, nowelizacja ta legitymizuje brutalne odpychanie uchodźców od granic, naruszając standardy ochrony praw człowieka. Organizacja apeluje do premiera Donalda Tuska o zapewnienie, że przyjęta strategia będzie zgodna z międzynarodowymi standardami ochrony praw człowieka.

Amnesty International krytykuje też działania prezydenta Alaksandra Łukaszenki, jednak uważa, że nie usprawiedliwiają one nielegalnych i niehumanitarnych działań polskich władz. Wzywa rząd Polski do przyjęcia nowej strategii w tej kwestii.

Amnesty International pisze petycję do Donalda Tuska

  1. Organizacja domaga się natychmiastowego rozwiązania sytuacji na granicy polsko-białoruskiej z poszanowaniem standardów międzynarodowych.
  2. Wskazuje, że wprowadzenie tzw. „ustawy wywozkowej” stoi w sprzeczności z prawami człowieka.
  3. Apeluje do Donalda Tuska o dopilnowanie, by przyjęta strategia migracyjna była zgodna z międzynarodowymi standardami.

Bartłomiej Sienkiewicz o krytykach: Odklejeni ludzie. Amnesty International odpowiada

Europoseł KO Bartłomiej Sienkiewicz w programie „Graffiti” ostro zareagował na krytykę polityki migracyjnej rządu, oskarżając o negatywne komentarze i populizm. W odpowiedzi Amnesty International wytknęło Sienkiewiczowi błędne interpretacje Konwencji Genewskiej, podkreślając brak możliwości zawieszenia praw uchodźczych.

Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektor polskiego oddziału AI, zareagowała na słowa Sienkiewicza, wyjaśniając, że Konwencja Genewska nie zawiera klauzul derogacyjnych, a w sytuacji wątpliwości odnośnie konkretnej osoby starającej się o azyl, istnieje możliwość umieszczenia jej w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców.