Minister Klimczak porusza kwestię przyszłości PKP Cargo, zwracając uwagę na potrzebę „optymalizacji kosztów”

Minister Klimczak porusza kwestię przyszłości PKP Cargo, zwracając uwagę na potrzebę "optymalizacji kosztów"

Dlaczego to jest ważne? PKP Cargo jest kluczowym graczem na rynku transportu kolejowego w Polsce. W związku z planowanymi zwolnieniami grupowymi, które mają objąć do 30 proc. załogi, zapewnienia ministra mają na celu uspokojenie zarówno pracowników, jak i inwestorów.

Co powiedział Dariusz Klimczak? — Chciałbym uspokoić wszystkich tych, którzy martwią się o spółkę PKP Cargo. (…) Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna i warunki prawne nie pozwalają na dojście do tego typu sytuacji. Jest wręcz przeciwnie — ta spółka jest prowadzona na dobre tory — powiedział szef resortu infrastruktury.

Jakie są dalsze plany PKP Cargo? Minister poinformował, że w PKP Cargo prowadzone są działania racjonalizujące wydatki i działania racjonalizatorskie, jeżeli chodzi o nieruchomości. Wskazał, że zostały podpisane cztery porozumienia, m.in. ze spółkami PKP Intercity, PKP Intercity Remtrak, PKP PLK oraz Polregio, co pozwoliło na zabezpieczenie zatrudnienia 1250 pracowników z PKP Cargo.

Czy PKP Cargo ma szanse na poprawę sytuacji? Minister przypomniał, że tydzień temu oferty PKP Cargo na przewóz węgla energetycznego z kopalni Bogdanka dla Enea Wytwarzanie okazały się najlepsze w przeprowadzonej aukcji elektronicznej. Łączna wartość ofert to 138,4 mln zł brutto i dotyczą trzech zadań opiewających na łączny wolumen 9 mln ton. To pokazuje, że firma ma potencjał do poprawy swojej sytuacji.

Czytaj także:

  • PKP Cargo chce wysłać na postojowe 6 tysięcy kolejarzy.
  • „Zwolnienia grupowe robione tylnymi drzwiami” Prezes PKP Cargo zwalnia cztery tysiące osób i liczy na cud?
  • Pracownicy są w szoku. Państwowa spółka ma problem ze znalezieniem pieniędzy na pensje. Pracę mogą stracić tysiące osób.