MSZ przywraca usunięty przez PiS wywiad. „Tego nie pokazano w paszkwilach”
„`html
Usunięcie wywiadu Waszczykowskiego przez MSZ
Radosław Sikorski udostępnił na platformie X wpis Piotra Fijałkowskiego, w którym zwrócono uwagę na usunięcie ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych omówienia wywiadu Witolda Waszczykowskiego udzielonego rosyjskiemu dziennikowi „Kommiersant” w 2017 roku. We wpisie pojawiła się informacja, że jest to szczególnie istotna kwestia dla Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Sławomira Cenckiewicza w kontekście tzw. resetu PiS. Podkreślono, że choć tekst został usunięty ze strony internetowej, nadal można go znaleźć w social mediach, co wskazuje, że nic nie ginie w przestrzeni internetowej.
Gotowość Polski do dialogu z Rosją
We wpisie Fijałkowski zacytował fragment omówienia, w którym Waszczykowski wyrażał otwartość na współpracę z Rosją. Minister przypomniał, że Polska prezentowała chęć dialogu, czego dowodem były wizyty wiceministra Marka Ziółkowskiego w 2016 roku oraz polsko-rosyjskie konsultacje z udziałem Joanny Wroneckiej w Moskwie w lipcu tegoż roku. Dodatkowo strona polska zainicjowała ponowne uruchomienie Grupy do Spraw Trudnych przez powołanie nowego współprzewodniczącego, profesora Mirosława Filipowicza. Według szefa MSZ, po stronie rosyjskiej brakowało jednak podobnej gotowości do podjęcia dialogu.
Minister wyraził również nadzieję na zwiększenie współpracy z Rosją w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ. Podkreślił, że liczy na możliwość spotkania z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych, Siergiejem Ławrowem, podczas wrześniowego Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Przypomniał też, że dotychczasowe spotkania polsko-rosyjskie odbywały się na poziomie wiceministerialnym, nie w Warszawie, a zaproszenie skierowane do Ławrowa jeszcze nie zostało przyjęte przez stronę rosyjską.
- Wiceszefowie dyplomacji Polski i Rosji spotkali się trzy razy
- Nie doszło do spotkania na szczeblu ministrow
- Minister Waszczykowski zadeklarował gotowość do wznowienia dialogu i współpracy
Waszczykowski zaznaczył, że byłby zadowolony z możliwości spotkania z Ławrowem oraz wznowienia rozmów politycznych między krajami.
Reakcje i komentarze dotyczące sprawy
Na sprawę zareagował również Radosław Sikorski, wskazując, że temat ten nie pojawił się w znanym serialu dokumentalnym, co sugeruje, że jego znaczenie mogło być pomijane w medialnych narracjach.
W odpowiedzi na wywołaną dyskusję rzecznik MSZ, Maciej Wewiór, zapowiedział ponowne udostępnienie komunikatu z 7 sierpnia 2017 roku, zawierającego omówienie wywiadu Waszczykowskiego oraz link do pełnego materiału.
Serial „Reset” i polityka zagraniczna Polski
W trakcie prezesury Jacka Kurskiego w TVP Michał Rachoń i Sławomir Cenckiewicz przygotowali serial dokumentalny poświęcony polityce zagranicznej Polski w latach 2007–2015, zatytułowany „Reset”. Produkcja ta miała za zadanie przedstawić linie polityki zagranicznej rządu Donalda Tuska, określanej przez jej twórców jako przychylna wobec Rosji oraz ilustrować sporne kwestie w relacjach polsko-rosyjskich tamtego okresu.
Kwestie medialne wokół „Resetu”
Po zmianach w kierownictwie Telewizji Polskiej, serial „Reset” został usunięty z emisji już w pierwszych dniach po przejęciu stacji przez nowe władze. W czasie sprawowania władzy przez PiS w Telewizji Polskiej regularnie prezentowano również materiały ze spotkań Donalda Tuska z Władimirem Putinem, kładąc nacisk na relacje polsko-rosyjskie w poprzedniej dekadzie.
- Produkcja „Reset” miała ujawnić kontrowersyjne aspekty polityki zagranicznej z lat 2007-2015.
- Serial został szybko wycofany z TVP po zmianie kierownictwa.
- Media publiczne wielokrotnie wykorzystywały archiwalne nagrania spotkań polityków polskich z przedstawicielami Rosji.
„`
