Opozycja węgierska ostro krytykuje Marcin Romanowskiego. "Orban pcha Węgry w międzynarodowe kontrowersje"

„`html

Węgry i Międzynarodowe Skandale

Dość zaskakujące jest to, że Węgry są wplątywane w konflikty międzynarodowe – uważa lider węgierskiej opozycji, który podzielił się swoją opinią w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie. Partia, którą reprezentuje, choć nie ma przedstawicieli w parlamencie, zyskała na popularności w porównaniu do Fideszu, który rządzi nieprzerwanie od 2010 roku. W ostatni czwartek Gergely Gulyas, szef kancelarii premiera Węgier, poinformował, że Romanowski uzyskał polityczny azyl w tym kraju. Premier Viktor Orban przyznał w sobotę, że taka sytuacja może się powtórzyć.

Reżim Orbana a Oponenci

– Reżim Orbana charakteryzuje się przyjmowaniem upadłych dyktatorów oraz ściganych przestępców – dodał Magyar, dotychczas unikający komentarzy w tej sprawie.

Warunki Powrotu Romanowskiego

Marcin Romanowski stawia konkretne warunki powrotu do kraju. Szef MSWiA odpowiedział zdecydowanie. Według węgierskiego politologa Attila Tibor Nagy, decyzja dotycząca azylu dla polskiego polityka dodatkowo komplikuje stosunki dwustronne. Relacje Orbana z Donaldem Tuskiem były już wcześniej napięte, a sytuacja z Romanowskim stała się dla premiera Węgier okazją do „złośliwej uszczypliwości” wobec Polski.

Zarzuty Prokuratury Krajowej

Prokuratura Krajowa przedstawiła Romanowskiemu, który jako polityk związany z Solidarną Polską, a następnie Suwerenną Polską, pełnił w latach 2019-2023 funkcję wiceministra sprawiedliwości ds. nadzoru nad Funduszem Sprawiedliwości, zarzuty popełnienia 11 przestępstw. Obejmują one m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz nieprawidłowości w konkursach na dotacje z tego funduszu.

Warunki Postawione przez Romanowskiego

W poniedziałek Romanowski zadeklarował gotowość powrotu do Polski w ciągu sześciu godzin, pod warunkiem, że wszystkie jego wymagania zostaną spełnione, w tym m.in. publikacja orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, które – według niego – są bezprawnie blokowane.

„`