Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onet. Zełenski chce zwołać drugie spotkanie przywódców przed wyborami prezydenckimi w USA w listopadzie, jako kontynuację szczytu z czerwca, który miał na celu zdobycie poparcia krajów Globalnego Południa dla Kijowa. Spotkanie w Indiach dotąd było traktowane sceptycznie z powodu wykluczenia z niego obecności Rosji. Modi podczas swojej ostatniej wizyty wyraził poparcie dla ukraińskiej suwerenności, ale nie zgodził się jeszcze na organizację szczytu.
Zełenski zaskakuje nową propozycją dla Indii. Indie utrzymują polityczne i gospodarcze stosunki z Rosją, co wpływa na ich ostrożne podejście do ukraińskiej propozycji rozmów. Kijów stara się zdobyć szersze wsparcie międzynarodowe dla swojego planu pokojowego, który zakłada m.in. wycofanie rosyjskich wojsk z Ukrainy.
Płk Piotr Lewandowski: przed kierownictwem polskiej armii są trzy kluczowe wyzwania
Szczyt organizowany przez Szwajcarię w czerwcu nie spełnił oczekiwań – niektóre kluczowe kraje, takie jak Chiny i Indie, nie podpisały końcowego porozumienia. Indie są zdania, że każda inicjatywa pokojowa musi obejmować dialog z Rosją, co komplikuje możliwość osiągnięcia porozumienia. Wołodymyr Zełenski nadal dąży do zdobycia poparcia dla swojej inicjatywy, mimo że Kreml nawet nie wykazuje zainteresowania udziałem w rozmowach.
Ukraińcy znów szturmuja Rosję, bo chcą zmusić Putina do jednej decyzji. „Grają bardzo ryzykownie”
W ostatnich dniach sytuacja na froncie stała się bardziej napięta, z intensywnymi starciami we wschodniej Ukrainie i niespodziewanym atakiem ukraińskich sił na rosyjski region kurski, co dodatkowo utrudnia dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu — przypomina Bloomberg.