Sukces Nitrasa! PZPN poczuje skutki jego działań jako pierwszy.

„`html

Nowelizacja ustawy o sporcie przegłosowana

Przeciwko nowelizacji ustawy o sporcie głosowało jedynie 22 posłów, przy czym aż 178 wybrało opcję wstrzymania się od głosu, z czego wszyscy byli z PiS. Minister Sławomir Nitras wyraził zadowolenie z przeprowadzenia tego projektu. – Dzięki tej ustawie sportowcy po raz pierwszy będą mieli wpływ na kierowanie polskimi związkami sportowymi, uzyskując prawo do głosowania nad ich władzami – zaznaczył.

Sportowcy i kobiety zyskają wpływ na związki sportowe

Jedną z kluczowych zmian w nowelizacji jest wprowadzenie przedstawicieli drużyn narodowych do zarządów polskich związków sportowych. To – przynajmniej teoretycznie – da np. piłkarzom reprezentacji Polski możliwość wpływania na decyzje podejmowane na najwyższym szczeblu.

Planowane są także zmiany dotyczące zwiększenia obecności kobiet w zarządach federacji. Przepisy zobowiążą związki mające od dwóch do pięciu członków zarządu do zapewnienia przynajmniej jednej osoby każdej płci. W większych organizacjach kobiety mają stanowić co najmniej 30% składu. Zasady te będą również stosowane w organach kontroli wewnętrznej związków.

Korzystne zmiany dla sportsmenek

Nowelizacja przynosi również korzyści dla aktywnych sportsmenek. Kobiety w ciąży, reprezentujące drużyny narodowe, będą mogły pobierać stypendium sportowe dłużej – nie przez 6, lecz 12 miesięcy po porodzie. Zwiększona zostanie również kwota stypendium podczas ciąży.

Zwalczanie przemocy i dyskryminacji w sporcie

Ministerstwo chce wymusić na związkach sportowych zmiany odnoszące się do kwestii przemocy i dyskryminacji, gdyż zbyt często takie sprawy są ukrywane.

Zachęta do edukacji dla sportowców

Ustawa ma również na celu promowanie dalszej edukacji wśród sportowców. Minister sportu będzie mógł przyznać dodatek tym, którzy zdecydują się podjąć studia. Sportowcy zdający maturę będą mogli uzyskać jednorazową „premię” równą dwukrotności stypendium.

Jeśli nowelizacja ustawy wejdzie w życie zgodnie z planem, to zmiany będą obowiązywać od 1 stycznia. Jak poinformował dziennikarz Mateusz Miga, federacje będą miały sześć miesięcy na dokonanie zmian w statutach i wdrożenie nowych regulacji. Najszybciej nowe prawo może zacząć obowiązywać w Polskim Związku Piłki Nożnej, gdzie wybory są planowane na sierpień. W praktyce sytuacja może się jednak różnić. Dziennikarz wskazał, że ze względu na planowane zmiany, Cezary Kulesza może przełożyć wybory na wcześniejszy termin.

„`