Starmer wybiera się do Brukseli, aby „zniszczyć machinę wojenną” Putina

Starmer wybiera się do Brukseli, aby "zniszczyć machinę wojenną" Putina

„`html

Wizyta premiera Starmera w Brukseli

Premier Wielkiej Brytanii, Keir Starmer, planuje odwiedzić Brukselę w najbliższy poniedziałek. Celem wizyty jest apel do Europy o zwiększenie presji na Rosję, aby utrudnić działania wojenne obecnego reżimu – donosi biuro premiera Wielkiej Brytanii.

Spotkania i kluczowe postulaty

Starmer, który konsekwentnie wspomina o potrzebie „resetu” w relacjach z Unią Europejską po brexicie, spotka się podczas swojej wizyty z sekretarzem generalnym NATO, a następnie weźmie udział w kolacji z liderami 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Będzie to pierwsze tego typu spotkanie od momentu, kiedy Wielka Brytania opuściła struktury UE.

Apel o wspólne bezpieczeństwo

Podczas wizyty, Premier Starmer zamierza przekonać najbliższych sojuszników Wielkiej Brytanii do podjęcia większego wysiłku na rzecz utrzymania bezpieczeństwa w Europie w obliczu zagrożeń ze strony Rosji. Intensywna kampania sabotowania i niszczenia w tej części świata wymaga zdaniem premiera skoordynowanej reakcji.

Działania na rzecz destabilizacji rosyjskiej gospodarki

Starmer zamierza także podkreślić wagę dalszego utrzymywania presji przez zastosowanie sankcji celujących w przychody z energii oraz firmy wspierające rosyjskie fabryki. W jego wystąpieniu pojawi się stwierdzenie o konieczności zmiażdżenia machiny wojennej Putina.

Wielka Brytania wprowadziła do tej pory sankcje wobec ponad 2,1 tys. osób oraz podmiotów związanych z Rosją, z czego 1,9 tys. przypisano po pełnoskalowej inwazji Putina. Wśród tych podmiotów znalazło się ponad 100 statków używanych do transportu rosyjskich surowców energetycznych, w tym 93 tankowce.

Perspektywy polityczne i relacje z UE

Starmer, który został premierem po zwycięstwie Partii Pracy w wyborach w lipcu 2024 r., kładzie duży nacisk na poprawę stosunków z UE. Dąży on, między innymi, do redukcji biurokratycznych procedur utrudniających handel dwustronny, choć nie przewiduje możliwości ponownego przyłączenia się Wielkiej Brytanii do Unii.

W ramach działań dyplomatycznych, Premier Starmer spotkał się także z kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem, we własnej rezydencji w Chequers. Obaj przywódcy omówili sytuację na Bliskim Wschodzie oraz zwrócili uwagę na konieczność zwiększenia produkcji zbrojeniowej w Europie w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

„`