Sawanna na granicy Polski i Ukrainy - Kłopoty z przemytem egzotycznego serwala

O próbie przemytu serwala sawannowego poinformowała Drapieżnik był w transporterze na tylnym siedzeniu osobowego. Pojazdem kierowała Ukrainka. Kobieta nie miała odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES, które są wymagane, aby przewieźć przez granicę państwa gatunki zwierząt objętych ochroną.

Egzotyczne zwierzę na granicy Polski i Ukrainy. Nieudana próba przemytu serwala sawannowego. Kobieta miała tłumaczyć celnikom, że to domowy kot rasy serwal. Jednak funkcjonariusze zatrzymali ją oraz zwierzę i zlecili badania w laboratorium pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni. Potwierdziło się, że to serwal sawannowy.

Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu rozpoczął więc postępowanie przeciwko 32-latce, w związku z nielegalnym przewozem serwala. „Kot” trafił do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt, gdzie zostanie do czasu decyzji sądu.

Próba nielegalnego przewozu przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest zagrożona karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Serwal sawannowy to drapieżny ssak o charakterystycznych długich kończynach, objęty ochroną na mocy wspomnianej Konwencji CITES. Serwal żyje w subsaharyjskiej części Afryki. Ma charakterystyczne duże uszy, dzięki nim ma doskonały słuch, najważniejszy podczas polowania.

KAS przypomniał przy okazji nieudanej próby przemytu, że ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem. Celem Konwencji o międzynarodowym handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem jest kontrolowanie obrotu gatunkami, których liczebność lub stan wskazują na ryzyko ich zagrożenia oraz zapobieganie niekontrolowanemu wykorzystywaniu zasobów naturalnych.

Podkarpacie

  • KAS wykryła próbę przemytu prawie trzech tysięcy gatunków. Od początku roku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z województwa podkarpackiego udaremnili przemyt ponad trzech tysięcy okazów objętych ochroną.
  • Wśród nich były żywe zwierzęta, ale także spreparowane okazy zębika i myszołowa.
  • Podczas kontroli funkcjonariusze zabezpieczyli także koralowce, kości morsa, galanterię ze skór węży oraz produkty lecznicze, zawierające w swoim składzie pochodne z chronionych zwierząt.