Przyrost tempa inflacji

„`html
Efektem działań było to, że kontrakty terminowe dotyczące dolarowych stóp procentowych utraciły wszystkie planowane na ten rok obniżki stóp procentowych. Rosły rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, nawet o 10 punktów bazowych, dolar zyskiwał na wartości, a akcje taniały.
Wyniki przetargu obligacji
Ministerstwo Finansów może być usatysfakcjonowane z wyników przeprowadzonego przetargu. Udało się znaleźć popyt na obligacje na kwotę 11 mld zł. Największe zainteresowanie wystąpiło w przypadku 5-letnich papierów stałokuponowych, które w godzinach popołudniowych, po publikacji danych o inflacji, były dostępne w wyraźnie niższych cenach.
Pomimo radości związanej z korzystnymi cenami sprzedaży, entuzjazm Ministerstwa Finansów może okazać się krótkotrwały, ponieważ za tydzień będzie konieczne szukanie chętnych na kolejną ofertę obligacji.
Koszty obsługi długu
W projekcie ustawy budżetowej na rok 2025 przewidziano limit kosztów obsługi długu Skarbu Państwa wynoszący 75,5 mld zł. Pytanie brzmi, czy taka kwota wystarczy. Ministerstwo Finansów przyjęło, że średnia stopa referencyjna NBP wyniesie 5,38% rocznie.
Obecnie bank centralny nie spieszy się z obniżaniem kosztu pieniądza, tłumacząc się przewidywanym wzrostem cen energii, wysoką dynamiką płac oraz możliwymi zmianami w globalnej polityce handlowej. Krajowe kontrakty FRA przewidują, że pierwsze obniżki mogą nastąpić w drugiej połowie roku, ale wymienione czynniki prawdopodobnie nie stracą na znaczeniu do tego czasu.
Prognozy dotyczące inflacji
Rada Polityki Pieniężnej wskazuje, że inflacja ma szansę powrócić do celu przy obecnym poziomie stóp procentowych.
„`