Premier alarmuje, że prezydent ma jedną z ostatnich możliwości

Popularne miejscowości nie są tożsame z miejscem, w którym Premier Donald Tusk zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o podpisanie dwóch ustaw mających zreformować Trybunał Konstytucyjny, zatwierdzonych przez Sejm w środę.

Sejm zatwierdził dwie ustawy reformujące Trybunał Konstytucyjny – nową ustawę o TK oraz ustawę z przepisami wprowadzającymi zmiany. Za nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym zagłosowało 242 posłów, przeciwko było 202, nikt nie wstrzymał się od głosu. Przepisy wprowadzające nową ustawę o TK również poparło 242 posłów, przeciw było 200, nikt nie wstrzymał się od głosu. Oba akty trafią teraz do Senatu, a następnie do prezydenta.

Reforma TK. Donald Tusk o ostatniej szansie Andrzeja Dudy

Premier Donald Tusk został zapytany przez dziennikarzy w Sejmie, w jaki sposób zamierza przekonać prezydenta do podpisania tych ustaw. Szef rządu stwierdził, że „pan prezydent nie sprawia wrażenia człowieka wrażliwego na moje argumenty”.

„Ale są oczywiste powody, dla których prezydent powinien to podpisać. (…) Prezydent ma ostatnią, czy jedną z ostatnich szans, na naprawienie swojej reputacji, reputacji urzędu prezydenckiego po tym, co robił przez lata z trybunałem i całym wymiarem sprawiedliwości w Polsce” – powiedział premier.

Tusk przypomniał, że jest to druga, ostatnia kadencja Andrzeja Dudy. „Te kilka miesięcy prezydent mógłby wykorzystać, żeby chociaż trochę naprawić to wszystko, co wspólnie z PiS-em psuł przez lata” – dodał.

Premier dopytywany, dlaczego zależało mu na szybkim wprowadzeniu zmian w TK, odparł, że ma przeciwną opinię, jeśli chodzi o tempo prac. „Nie mam poczucia, że to było szybko. Wolałbym, żeby to było nawet szybciej” – stwierdził.

Reforma Trybunału Konstytucyjnego

Obie ustawy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, razem z uchwałą Sejmu z marca i propozycją zmiany konstytucji, tworzą kompleksową reformę TK, przedstawioną na początku marca przez szefa Ministerstwa Sprawiedliwości Adama Bodnara i polityków rządzącej koalicji.

Po wprowadzeniu nowych przepisów ustawy obecnie odnoszące się do działania trybunału – o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK mają stracić swoją moc. Wydane w ostatnich latach wyroki TK wydane z osobami nieuprawnionymi do orzekania mają być uznane za nieważne i niewykonalne.

Równocześnie w Senacie trwają prace nad projektem zmiany konstytucji dotyczącym TK. W komisji ustawodawczej zostało przeprowadzone publiczne wysłuchanie dotyczące planowanych zmian. Postulaty zgłoszone podczas tego wysłuchania zostały rozpatrzone przez komisję.

Senacka komisja ustawodawcza będzie kontynuować prace jesienią.