Ponad 28-metrowa palma zdobyła pierwsze miejsce w tradycyjnym konkursie palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej

Ponad 28-metrowa palma zdobyła pierwsze miejsce w tradycyjnym konkursie palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej

„`html

Lipnicki Konkurs Palm – Tradycja Od Pokoleń

Lipnicki konkurs palm od ponad sześćdziesięciu lat odbywa się na rynku w Lipnicy w Niedzielę Palmową. W tym dniu uczestnicy przynoszą barwne, wiklinowe palmy, które nierzadko mają kilkadziesiąt metrów wysokości. W 2019 roku zwycięska palma ustanowiła nowy rekord, mierząc 37 metrów i 78 centymetrów. W bieżącym roku palma stworzona przez Daniela Drąga z Lipnicy Dolnej osiągnęła długość 28 metrów i 59 centymetrów.

Uczestnicy i Wyniki Tegorocznego Konkursu

W tegorocznym konkursie, tak jak w latach poprzednich, wzięło udział wiele rodzin i twórców z Lipnicy i okolic. Andrzej Goryl z Lipnicy Górnej, znany z rekordowej palmy z 2019 roku, wykonał palmę o 43 centymetry krótszą od palmy Daniela Drąga. Rodzina Mechów z Lipnicy Murowanej zdobyła trzecie miejsce dzięki swojej 25-metrowej palmie.

Kategoria Palm na Konkursie

Konkurs podzielony jest na kilka kategorii. Zgłoszono w sumie 61 prac w różnych przedziałach wysokości: trzy palmy w kategorii najwyższych (powyżej 22 metrów), trzy w kategorii wysokich (14-22 metry), 17 w kategorii średniej (7-14 metrów) oraz 38 w kategorii niskich (3-7 metrów). Wszystkie prace oceniane były przez zespół plastyków i etnologów.

Laureaci Konkursu

  • Grand prix otrzymał Mateusz Leszczyński wraz z rodziną za palmę o wysokości 21,98 metra.
  • Pierwsze miejsce przypadło Kacprowi Zatorskiemu z Kamionnej, a na drugim znaleźli się Dorota, Marek i Olek Pisiowie z Lipnicy Murowanej.
  • W tej kategorii Grand prix zdobyli Iwona i Mateusz Machałowie z Lipnicy Murowanej.

Warto również wspomnieć o przyznaniu trzech równorzędnych pierwszych miejsc dla Natalii i Sebastiana Oświęcimków z Lipnicy Dolnej, Bartłomieja Machała oraz Marcina Wrzyszcza. Drugie miejsce zdobyły również grupy lokalne i indywidualni twórcy z Rajbrotu i okolic.

Historia i Tradycja Lipnickiego Konkursu Palm

Lipnicki konkurs palm ma swoje początki w 1958 roku, pomimo że mieszkańcy już wcześniej rywalizowali o długość palm. Konkurs zapoczątkował Józef Piotrowski, który wprowadził zasadę, że bogactwo gospodarza odzwierciedla długość palmy. Te imponujące konstrukcje są jednymi z najwyższych w Polsce. Wykonane są z prętów oplatanych wikliną, a dekorowane kwiatami z bibuły na miejscach połączeń. Najwyższe palmy wzmacniane są świerkowymi drągami i mają na szczycie tzw. wiechę z bazi oraz gałązek brusznicy.

Wielotygodniowe przygotowania kończą się przyniesieniem palm na lipnicki rynek, często z okolicznych wiosek. Duże palmy stanowią szczególne wyzwanie, gdyż muszą być ustawiane ręcznie, bez użycia dźwigów. Proces ten wymaga precyzji i doświadczenia, aby palma nie złamała się pod własnym ciężarem.

Po zakończeniu konkursu, część uczestników pozostawia swoje palmy na rynku, gdzie można je podziwiać w czasie Wielkiego Tygodnia. Inni zabierają je do domu, gdzie wykorzystywane są do tworzenia krzyży z wiklinowych witek, które w Wielki Piątek ozdabiają pola i budynki, zapewniając ochronę przed burzą, gradobiciem oraz wszelkim nieszczęściem.

„`