Dawcą krwi może zostać każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży minimum 50 kg i która spełnia dodatkowe warunki, tj. w ciągu ostatnich czterech miesięcy nie miała wykonywanego tatuażu ani żadnego przekłucia, nie miała zabiegów operacyjnych, endoskopowych itd., oraz nie była leczona krwią lub preparatami krwiopochodnymi.
Przysługuje osobom, które oddadzą minimalną (ustaloną) ilość krwi. Dodatkowo obowiązuje jeszcze tytuł Zasłużonego Dawcy Krwi Dla Zdrowia Narodu, który przysługuje po oddaniu i nadawany jest przez Ministra Zdrowia. Tytuł ten nie upoważnia jednak do żadnych dodatkowych przywilejów.
Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi oprócz przywilejów, które przysługują każdemu, kto dobrowolnie odda krew, przysługują również nagrody, którzy oddali co najmniej trzy donacje krwi lub jej składników, w tym osocze po COVID-19.
Obecnie Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi mogą skorzystać z szeregu innych zniżek na przejazdy komunikacją na terenie danego miasta, w zależności od obowiązujących przepisów w danym mieście.
Co więcej, niektóre miasta oferują również bezpłatną komunikację dla krwiodawców z tytułem II i III stopnia, m.in. Włocławek, Racibórz, Oława czy Suwałki.
Każdej osobie, która odda krew, przysługuje zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje krew lub w dniu następnym oraz na czas okresowego badania krwiodawców w sytuacji, gdy badania te nie mogą być wykonane w dniu wolnym od pracy.
Ponadto każdy dawca może otrzymać do najbliższego punktu poboru krwi, bezpłatne badanie morfologii, grupy krwi oraz badania wirusologicznego.
Osobom, które mają tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, oprócz zniżek na przejazdy komunikacją miejską oraz ww. przywilejów przysługują umieszczone w wykazie leków do wysokości limitu ceny.