Niepewność na rynku wciąż podsycana przez cła

„`html
W poniedziałkowy poranek baryłka ropy WTI była wyceniana na około 65,5 USD. W późniejszych godzinach jednak cena wzrosła w okolice 67,5 USD. Do początkowego osłabienia notowań przyczyniła się wcześniejsza decyzja OPEC+ dotycząca zwiększenia wydobycia w sierpniu o 548 tys. baryłek dziennie. Dla porównania, w poprzednich trzech miesiącach wzrost produkcji wynosił 411 tys. baryłek dziennie.
Wpływ decyzji OPEC+ na rynek ropy
Powiększenie podaży surowca zwykle skutkuje obniżeniem cen, jednak obecna sytuacja na rynku jest napięta. To sprawia, że zwiększenie produkcji przez OPEC+ nie przełożyło się na znaczący spadek notowań ropy. Od czasu zakończenia dwunastodniowego konfliktu z Iranem ceny ropy poruszają się w wąskim przedziale, przypominając poziomy sprzed wybuchu wojny.
Perspektywy cen surowców
Możliwości dalszego wzrostu cen wydają się być ograniczone. Trudności w prognozowaniu popytu na ropę w najbliższych miesiącach wynikają z niepewności wokół polityki handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie, na rynku pojawi się jeszcze więcej surowca. Według prognoz Goldman Sachs, OPEC+ planuje we wrześniu kolejny wzrost wydobycia o 550 tys. baryłek dziennie.
Cena ropy WTI na tle początku roku
W poniedziałek ropa WTI notowana była o 5,9% taniej niż na starcie roku.
Sytuacja na rynku metali przemysłowych
Niepewność spowodowana kwestiami amerykańskich ceł odbiła się również na notowaniach metali przemysłowych. Miedź traciła po południu 0,6%, a za tonę tego surowca płacono wówczas 9804 USD.
Zmiany cen na rynku kakao
- Kontrakty na kakao w Nowym Jorku spadały o blisko 2,5%.
- Do optymizmu na rynku przyczyniły się dobre zbiory w Afryce Zachodniej.
„`