Popularne miejscowości w Niemczech od stycznia zawróciły do Polski ponad cztery tysiące osób. Interia dowiedziała się z jakich krajów są migranci, którzy nie przeszli niemieckiej kontroli granicznej. Wyjaśniamy skąd zamieszanie wokół różnych liczb dotyczących migrantów.
Kluczowa definicja kontrol granicznej w Niemczech
Podczas wtorkowej konferencji prasowej Jacek Kurski z PiS powołał się na liczby dotyczące migracji. Stwierdził, że na 5621 przypadków „nielegalnej imigracji, jaką zanotowali Niemcy od strony polskiej”, dokonano „pushbacku” 3578 osób.
Niemiecka policja przekazała Interii oficjalne dane. Zanim przeanalizujemy, kogo zawiera wspomniana liczba, należy wyjaśnić na jakiej podstawie Niemcy mogą przekazywać Polsce migrantów, ponieważ definicja procedur w tej kwestii jest źródłem zamieszania o liczbę migrantów.
Procedury przekazania migrantów
- Procedura dublińska, dotycząca głównie migrantów, którzy złożyli wniosek azylowy w Polsce.
- Readmisja, dzieląca się na uproszczoną i pełną.
Procedura dublińska jest dłuższa i polega na przekazaniu migranta zgodnie z porozumieniem dublińskim. Z kolei readmisja dotyczy osób, które przebywają nielegalnie na terenie Niemiec, a wcześniej były w Polsce.
Kontrola graniczna
Niemcy, korzystając z elastyczności przepisów, przywrócili kontrole graniczne na granicy z Polską. To właśnie tego typu kontrole spowodowały zawrócenie tysięcy osób do Polski.
W tej kwestii Niemcy nie muszą informować Polski o powrocie migranta, co stanowi źródło niejasności dotyczących liczby osób zawróconych.
Definicja kontroli granicznej w Niemczech
Punkt kontrol granicznej wcale nie musi znajdować się w pasie granicznym. Niemcy podejmują decyzje o zawróceniu osób w zależności od bieżącej sytuacji. Funkcjonujący system kontroli opiera się na przepisach Kodeksu granicznego Schengen.
Niemcy stosują elastyczne podejście do kontroli granicznej, co pozwala im na skuteczne zarządzanie ich granicami zewnętrznymi.