Kto ma decydujący głos w rozpoczęciu sezonu grzewczego? Brak jednoznacznych przepisów

Sezon grzewczy nie ma jednego ustalonego terminu dla wszystkich. Moment włączenia ogrzewania w blokach mieszkalnych zależy od decyzji zarządców i właścicieli poszczególnych nieruchomości, którzy podejmują decyzję na podstawie warunków pogodowych. W 2024 roku sezon grzewczy rozpocznie się na przełomie października i listopada, a zakończy na przełomie marca i kwietnia.

Pytanie o rozpoczęcie sezonu grzewczego nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W większości przypadków grzejniki są uruchamiane, gdy temperatura na zewnątrz nie przekroczy około 10-12 stopni Celsjusza przez trzy dni z rzędu. Społdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe podejmują decyzję o uruchomieniu ogrzewania biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne.

Rozporządzenie ministra infrastruktury z kwietnia 2002 roku określa minimalne temperatury, jakie powinny panować w pomieszczeniach mieszkalnych. Zgodnie z nim, temperatura powinna wynosić 20 stopni Celsjusza dla pokoi, kuchni i przedpokoju, oraz 24 stopnie dla łazienek przeznaczonych do przebywania ludzi bez odzieży.

O czym pamiętać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego?

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto zadbać o czystość kaloryferów. Zaleca się oczyszczenie ich z nagromadzonego kurzu za pomocą specjalnej szczotki lub odkurzacza. Kiedy kurz jest trudny do usunięcia, można spróbować wydmuchać go z zatok kaloryfera suszarką do włosów. Przydatne może być także śledzenie komunikatów od zarządców nieruchomości w celu poznania planowanego terminu uruchomienia ogrzewania.

Rekomenduje się również, aby użytkownicy odkręcili zawory kaloryferów przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jest to sposób na uniknięcie zapowietrzenia kaloryferów podczas napełniania instalacji wodą. W przypadku, gdy doszło już do zapowietrzenia grzejnika, istnieją różne metody, aby go odpowietrzyć, w zależności od jego rodzaju.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Rachunki za ogrzewanie mogą być znaczącym obciążeniem finansowym. Istnieją jednak metody, które mogą pomóc w oszczędzaniu na kosztach ogrzewania. Kilka przykładowych sposobów to:

  1. Regularna kontrola i utrzymanie kaloryferów w czystości.
  2. Odpowiednie wyregulowanie zaworów na grzejnikach.
  3. Regularne wietrzenie pomieszczeń.

Stosując powyższe zasady można zauważyć znaczącą poprawę i zmniejszenie kosztów ogrzewania, co jest istotne zwłaszcza w okresie zbliżającym się sezonu grzewczego.