Kryzys w Kościele: Zmiana społecznego radaru na duchy i wilkołaki, nie tylko pedofilia.

Zaczyna brakować księży z wielu powodów. Młode roczniki są znacznie mniej liczne niż kiedyś, co automatycznie oznacza mniejszą liczbę osób decydujących się na pójście do seminarium. Badania CBOS wskazują, że pedofilia rzadko jest wskazywanym powodem odchodzenia od Kościoła. Świadczą one, że przyczyny są inne, najczęściej ludzi po prostu przestaje interesować Kościół prof. Koseła. Społeczeństwa zmieniają swoją percepcję, a radar społeczeństw nie jest już skierowany na Boga, a na różne inne zjawiska Badania CBCOS 2022 r..

Według profesora Krzysztofa Koseły, Kosciół zawsze przeżywał kryzys, a obecne czasy są czasem zmian, gdyż życie społeczne jest dynamiczne. Brak powołań jest jednym z problemów instytucjonalnych, na które próbuje znaleźć remedium prof. Krzysztof Koseła.

Puste seminaria są jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Bez kapłanów wyznania takie jak katolicyzm czy prawosławie nie spełniają swojej misji. Kapłan jest szafarzem sakramentów, a brak księży oznacza brak sakramentów, co stanowi istotny problem Wojciech Koseła.

Populacja deklarujących się jako wierzący w społeczeństwie maleje, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Pokolenie Y i Z wykazują największą tendencję do odchodzenia od Kościoła Badania CBOS.

Obecny kryzys Kościoła nie jest nowy, ale dotąd nigdy nie brakowało przyszłych księży w takim stopniu jak obecnie. Pytanie brzmi, co dalej z kapłaństwem? Sytuacja w Polsce to przesuwanie kleryków do innych miast, gdyż młode roczniki są mniej liczne, a młodzi unikają zobowiązań prof. Koseła.

Raporty CBOS pokazują, że młodzi ludzie odchodzą od Kościoła, gdyż jest według nich przestarzały i nie interesujący. Kosciół musiałby dostosować się do nowoczesności, lecz zbyt duże dostosowanie sprawiłoby, że nie byłby potrzebny prof. Koseła.

Kryzys Kościoła nie jest spowodowany tylko pedofilią, lecz zmianami w społeczeństwie oraz brakiem zainteresowania Kościołem. Więzi z tradycją często określane są deklaracjami wiary, ale to niekoniecznie oznacza związek z Bogiem Badania CBOS.

Młodzi ludzie zarzucają Kościołowi, że jest przestarzały, dlatego nie interesuje ich. Kosciół ma za zadanie konfrontować ludzi z innym światem, co jest trudne, a ponowoczesne chrześcijaństwo byłoby miałkie prof. Koseła.

Obecnie Kościół mógłby odgrywać coraz większą rolę w odnajdywaniu się ludzi w świecie, do którego dopłynał wirtualny kontynent. Młodzi ludzie w obliczu braku kontaktów z innymi ludźmi popadają w depresję i inne problemy psychiczne Badania CBOS z serii Młodzież 2021 r..

Kościół w Polsce podejmuje działania w celu przeciwdziałania przestępstwom oraz wspierania osób pokrzywdzonych. Mimo pewnych braków, takie działania wciąż są podejmowane, choć ważne jest pytanie, czy to wystarcza Badania CBOS.

Profesor Koseła podkreśla, że kryzys Kościoła wymaga uważnej obserwacji i działania. Spojrzenie Chantal Delsol na obecny stan świata wskazuje na konieczność podjęcia podobnego wysiłku, jaki chrześcijanie przedsięwzięli w historii prof. Koseła.