Kluczową liczbą w tym względzie jest współczynnik ekwiwalentu 2024. Na jego podstawie oblicza się kwotę pieniędzy należnej za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. W 2024 roku Kodeks pracy wskazuje, że ekwiwalent za niewykorzystany urlop pracodawca musi wydać pracownikowi pieniądze. Są jednak dwie sytuacje, w których szef nie musi wypłacać pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Prawo wskazuje, że wypłata nie następuje, gdy:
- Współczynnik ekwiwalentu co roku wynika z kalendarza. Wyraża średniomiesięczną liczbę dni pracy w ciągu roku kalendarzowego. W 2024 roku obliczenia są następujące:
Tak uzyskaną liczbę dni pracy dzielimy przez liczbę miesięcy i uzyskujemy współczynnik ekwiwalentu 2024. Tak obliczony współczynnik ekwiwalentu dotyczy jedynie. Jeśli pracujemy na część etatu, współczynnik ekwiwalentu dzielimy i tak na przykład dla pracujących na pół etatu współczynnik ekwiwalentu 2024 wynosi 10,46. Nie ma jednej kwoty, jaką należy wypłacić pracownikom za niewykorzystany urlop. Wszystko zależy od sytuacji danego pracownika – Niezmienny jednak jest schemat obliczeń ekwiwalentu za niewykorzystany.
I tak na przykład w przypadku osoby zarabiającej minimalną krajową (od 1 lipca 4300 zł brutto), która po rozwiązaniu stosunku pracy wciąż ma 10 dni urlopu wykonujemy następujące obliczenia – Wynik ten to. Dzięki temu obliczamy kwotę należną za 10 dni urlopu – Kodeks pracy nie wskazuje jednak, W praktyce szefowie wypłacają pracownikom ekwiwalent.