Coraz więcej Polaków korzysta z L4 z powodu nadużywania alkoholu

Coraz więcej Polaków korzysta z L4 z powodu nadużywania alkoholu

„`html

Rosnąca liczba zwolnień L4 z powodu nadużycia alkoholu

W pierwszych dziesięciu miesiącach 2024 roku wystawiono 8 tysięcy zwolnień L4 typu „C”, co przekłada się na 83,2 tysiąca dni absencji chorobowej związanej z nadużywaniem alkoholu. Choć dane ZUS wskazują na niewielki wzrost, w dłuższej perspektywie obserwujemy jednak spadek liczby zaświadczeń z kodem „C” i skracanie okresów absencji chorobowej z tego powodu.

Porównanie z latami poprzednimi

Dr n. społ. Marta Zin-Sędek zaznacza, że w 2020 roku liczba wydanych zaświadczeń lekarskich z kodem „C” była dwukrotnie mniejsza niż w 2019 roku (5,1 tys. vs 12,3 tys.). Liczba dni niezdolności do pracy wynosiła niemal trzykrotnie mniej (57,9 tys. vs. 158,7 tys. dni). Oznacza to znaczące zmniejszenie problemu absencji w pracy spowodowanej alkoholem w porównaniu z okresem przed pandemią.

Grupy najczęściej korzystające z L4 z powodu nadużycia alkoholu

W 2024 roku 31,9% zwolnień L4 z kodem „C” obejmowało absencje trwające 1-5 dni, 29,6% dotyczyło 11-20 dni, a 28% wynosiło od 6 do 10 dni. Zwolnienia na dłuższe okresy były znacznie rzadsze.

Statystyki dotyczące grup wiekowych i płci

Najwięcej zwolnień dotyczyło osób w wieku 40-44 lat (18,5% z 1,5 tys. zaświadczeń). 6,2 tys. dokumentów wystawiono mężczyznom, a 1,8 tys. kobietom. Psycholog Michał Murgrabia zauważa, że mężczyźni częściej sięgają po alkohol w sposób ryzykowny, co tłumaczy dysproporcje w statystykach.

Proces leczenia a praca

Ekspertka rynku pracy z BCC Katarzyna Lorenc wskazuje, że leczenie nadużycia alkoholu, w tym detoksykacja i psychoterapia, można pogodzić z pracą. Detoksykacja organizmu trwa od kilkunastu godzin do kilkudziesięciu dni, a psychoterapia od 6 do 8 tygodni.

„`