Putin chce wciągnąć Kim Dzong Una w dyplomatyczny manewr. Szczegółowa analiza strategii rosyjskiego lidera

Wizyta Putina w Korei Północnej, gdzie rosyjski prezydent spotkał się z Kim Dzong Unem, miała dwa główne cele. Jeden jest związany stricte z wojną w Ukrainie, a drugi ze wzmacnianiem pozycji negocjacyjnej Rosji na arenie międzynarodowej, w kontekście rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Umowa o wszechstronnym partnerstwie strategicznym

Zacznijmy od tej drugiej, szerszej kwestii. W trakcie wizyty Putin i Kim podpisali umowę o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Takie umowy Rosja posiada również z innymi państwami (m.in. z Wietnamem, który Putin odwiedził w dalszej kolejności), z tą zasadniczą różnicą, że umowa z Koreą Północną zawiera już teraz klauzulę obronną. Według strony koreańskiej w przypadku, gdy jedna ze stron zostanie zaatakowana, druga będzie zobowiązana „bezzwłocznie” zmobilizować „wszelkie dostępne środki”, aby zapewnić „pomoc wojskową oraz innego rodzaju”.

  • Zgodnie z umową działania te mają być zgodne z prawem obu państw oraz z art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych, który mówi o prawie do samoobrony.
  • Umowa jest tak skonstruowana, żeby w przypadku najgorszego scenariusza państwa mogły się z niej wywiązać, ale żeby nie oznaczało to od razu wejścia do wojny, nie mówiąc już o uderzeniu nuklearnym.

Po drugie, wielu analityków podkreśla, że właśnie zawarty pakt obronny przypomina umowę Korei Północnej i ZSRR z 1961 r., gdzie również była mowa o wzajemnej pomocy. Warto jednak zauważyć, że przypomina on również art. 5 NATO, który mówi o obronie zaatakowanego członka NATO przez pozostałych sojuszników. I również nie wprowadza „automatyzmu” pomocy zbrojnej.

Rosyjska polityka zagraniczna

Tym samym Władimir Putin sygnalizuje, że jest w stanie zawierać bliskie partnerstwa (Kim mówił nawet o sojuszu, rosyjski prezydent nie używał tego słowa) z państwami, które wiele znaczą na arenie międzynarodowej. Korea Północna jest gospodarczym karłem, utrzymywanym przez Chiny i Rosję, jednak jest to państwo posiadające broń atomową oraz potrafiące wyprodukować więcej amunicji rocznie niż kraje Unii Europejskiej. W Polsce Korea Północna (podobnie zresztą jak Białoruś) traktowana jest z lekceważeniem i przymrużeniem oka, jednak odgrywa ważną rolę w azjatyckim i globalnym układzie sił.

Związek z sytuacją na Ukrainie

Drugi aspekt wizyty Putina w Korei Północnej wiązał się z wojną na Ukrainie. Pan Kim od dawna dostarcza Rosji amunicję, rakiety i inny sprzęt, który Moskwa wykorzystuje w Ukrainie. Współpraca ta jest elementem reakcji Rosji na działania państw zachodnich, wysyłających sprzęt i amunicję do Ukrainy. Umowa o wzajemnej obronie z Koreą Północną może być sygnałem dla USA, by nie podejmowały działań uznawanych przez Rosję za eskalacyjne.