Maciej Wąsik otrzymuje list od Szymona Hołowni: "Zachowam". Odpowiedź Kancelarii Sejmu

Marciej Wąsik w październiku 2023 r. został wybrany posłem na Sejm RP. W grudniu marszałek Szymon Hołownia postanowił o wygaszeniu jego mandatu w związku z wyrokiem skazującym Wąsika.

Wicemarszałek Krzysztof Bosak o sytuacji w Sądzie Najwyższym: słaby kabaret

Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, do której odwołania od decyzji marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatu złożył Wąsik, orzekła, że jest on posłem. Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, do której sprawę przekazał Szymon Hołownia, o sytuacji Wąsika nie zdołała się wypowiedzieć.

Moja prośba do prezydenta, czyli o Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku

Komentarz całkowicie niepolityczny, a po prostu ludzki. Hołownia nie uznawał Wąsika jako posła, nie był on wpuszczany na obrady Sejmu, nie widniał w gronie parlamentarzystów na stronach sejmowych. Maciej Wąsik wygrywa wybory i informuje o piśmie z Sejmu 9 czerwca.

  • Wąsik został wybrany na europosła z list PiS-u.
  • 14 czerwca w godzinach popołudniowych Maciej Wąsik poinformował, że otrzymał pismo od Szymona Hołowni, „w którym informuje mnie, że w związku z wyborem do Parlamentu Europejskiego muszę w ciągu 14 dni od ogłoszenia PKW wyników wyborów złożyć oświadczenie o rezygnacji z mandatu posła na Sejm” — napisał Wąsik.
  • „Zachowam. Sam na siebie dostarcza dowody” — dodał polityk PiS-u.

Kancelaria Sejmu: to nie jest prawda

Stanowisko w tej sprawie przedstawiła wieczorem Kancelaria Sejmu. „Nie jest prawdą, jakoby Pan Maciej Wąsik otrzymał pismo z Kancelarii Sejmu, w którym poinformowano, że musi złożyć w ciągu 14 dni rezygnację z mandatu posła na Sejm RP” — czytamy w komunikacie.

Dariusz Matecki na dachu. Kancelaria Sejmu opublikowała zdjęcia

„Pan Maciej Wąsik otrzymał pismo okólnę, które otrzymali wszyscy nowo wybrani posłowie do Parlamentu Europejskiego, niezależnie od tego, czy i kiedy zajmowali publiczne stanowiska. Komunikat dotyczy konieczności zrzeczenia się w ciągu 14 dni od wyboru na funkcję europosła stanowiska lub funkcji, której w myśl przepisów Unii Europejskiej nie można łączyć ze sprawowaniem mandatu posła do PE, a także stanowiska ministra, sekretarza stanu oraz każdego innego stanowiska, którego wg przepisów polskiego prawa nie można łączyć z funkcją posła na Sejm RP lub senatora. Jak wynika z art. 103 Konstytucji, chodzi np. o stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli, prezesa Narodowego Banku Polskiego czy Rzecznika Praw Obywatelskich” — wyjaśnia dalej Kancelaria Sejmu.

Jednocześnie uzyskujemy wyjaśnienie, że nowo wybrani europosłowie, którzy w dniu wyboru do PE pełnili mandat poselski, otrzymali od marszałka Sejmu Szymona Hołowni postanowienie stwierdzające wygaśnięcie ich mandatów poselskich. „Pan Maciej Wąsik takiego aktu nie otrzymał, gdyż jego mandat poselski wygasł z mocy prawa z chwilą skazania prawomocnym wyrokiem przez Sąd Okręgowy w Warszawie dnia 20 grudnia 2023 r.” — pisze kancelaria niższej izby polskiego parlamentu.

Poseł Suwerennej Polski na dachu Sejmu. Fala komentarzy. „Czy zaśpiewał »Gdybym był bogaty«?”

Kancelaria informuje również, że mandat po Wąsiku zostanie obsadzony przez innego polityka PiS-u. „Mandat po byłym posłem Macieju Wąsiku może być teraz obsadzony. 13 czerwca Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła Marszałkowi Sejmu listę kolejnych kandydatów na posłów z listy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, którzy mogą objąć mandat po posle Wąsiku. Stosowna informacja o możliwości objęcia mandatu poselskiego została 14 czerwca wysłana do Pani Wioletty Kulpy” — podkreśla Kancelaria Sejmu.