Czy cyfrowe euro zostanie wprowadzone w 2025 roku? To data może być myląca.

Czy cyfrowe euro zostanie wprowadzone w 2025 roku? To data może być myląca.

„`html

Nowy Raport na temat Cyfrowego Euro

Grupa robocza tworząca standardy dla cyfrowego euro opublikowała 9 kwietnia kolejny raport. Lista zagadnień do zdefiniowania pozostaje wyjątkowo długa. Termin postępu prac, wspomniany przez Christine Lagarde, został błędnie zrozumiany jako zapowiedź wprowadzenia europejskiego CBDC.

Plotki dotyczące startu cyfrowego euro

Informacja o tym, że Europejski Bank Centralny chce wprowadzić cyfrowe euro w październiku 2025 r., rozprzestrzeniła się w mediach społecznościowych w marcu. Politycy, w tym Harald Vilimsky, austriacki europarlamentarzysta, często ją powtarzali. Błędna interpretacja wystąpienia Christine Lagarde przyczyniła się do rozprzestrzenienia tej pogłoski. Lagarde mówiła o przejściu do kolejnej fazy prac nad europejską wersją CBDC, a nie o jej wprowadzeniu.

Strategiczna Waga Cyfrowego Euro

Cyfrowe euro zyskuje strategiczne znaczenie w kontekście napięć geopolitycznych, stając się szansą na wzmocnienie technologicznej autonomii w dziedzinie płatności. Christine Lagarde wyraziła chęć, aby decyzja została podjęta do października 2025 r., a odpowiednie podmioty odpowiedzialne za prawną stronę projektu miałyby być gotowe na ten termin. Do końcowego produktu jednak jeszcze daleka droga.

Raport Grupy Roboczej

9 kwietnia pojawił się kolejny raport autorstwa Rulebook Development Group, która pracuje nad zestawem standardów, procedur oraz zasad dla schematu cyfrowego euro. W projekcie kluczową rolę odegrają dostawcy usług płatniczych (PSP), banki i instytucje płatnicze. Wydawać będą one cyfrowe portfele i obsługiwać płatności. Aby e-euro działało jednakowo na cały obszarze wspólnej waluty, konieczne jest ścisłe określenie zasad.

  • Czwarty raport uwzględnia przegląd ponad 2,5 tysiąca komentarzy od różnych interesariuszy, z czego ponad 2 tysiące już rozstrzygnięto.
  • Na 10 zagadnień projektowych, 6 pozostaje aktywnych, koncentrujących się na brandingu schematu płatności oraz specyfikacjach interfejsów.

Techniczne Konkrety i DEAN

Techniczne konkretności są jeszcze odległe, a w dziedzinie standardów nadal trwają tylko analizy. Jednak jednym z namacalnych wyników jest DEAN – numer rachunku cyfrowego euro. Będzie to 18-znakowy identyfikator zaczynający się od „EU”, pozwalający na przenoszenie pomiędzy dostawcami usług.

W 2024 r. rozważono usługi aliasów dla numerów DEAN, a w 2025 r. skupiono się na usługach rozrachunku. Mimo to, szkic standardów pozostaje elastyczny, by modyfikacje w legislacji mogły zostać uwzględnione w przyszłości.

Kolejny raport z postępów prac można spodziewać się w III kwartale 2025 r.

„`